Wystawę poświęconą byłemu wrocławskiemu metropolicie kard. Bolesławowi Kominkowi – inicjatorowi listu biskupów polskich do niemieckich z 1965 r. - można od poniedziałku zwiedzać w budynku Parlamentu Berlina.
Ekspozycja przygotowana z okazji 50. rocznicy wystosowania listu polskich biskupów do biskupów niemieckich, w którym znalazły się słynne słowa „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, była wcześniej pokazywana w Muzeach Watykańskich.
O otwarciu wystawy „Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek, nieznany ojciec Europy” w budynku Parlamentu Berlina poinformowała w poniedziałek PAP Anna Bytońska z biura prasowego wrocławskiego magistratu.
Ekspozycja składa się z trzech części będących opowieścią o kolejnych okresach historii. To: „W cieniu Hitlera: 1939-1945”, „W cieniu Stalina: 1945-1956” i „Droga do pojednania: 1956-1974”. „Jej tło stanowi Europa przed, w trakcie i po II wojnie światowej. Osią jest osoba Bolesława Kominka” - podała Bytońska.
Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. zdjęcia, fotokopie gazet, dzieła sztuki i przedmioty z poszczególnych okresów historii oraz przedmioty należące do kard. Kominka.
Szeroko prezentowana jest biografia kard. Kominka, który w czasie wojny jako młody ksiądz potajemnie organizował uroczystości religijne. Przypomniano też lata okupacji Polski, a następnie czasy powojenne; okres stalinowski, internowanie kardynała Wyszyńskiego, wydarzenia Czerwca 1956 roku. Przywołano takie wydarzenia jak wizyta kanclerza Helmuta Kohla i msza pojednania w Krzyżowej w 1989 roku, traktat między RFN a RP z 14 listopada 1990 r. uznający zachodnią granicę Polski, traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między RFN a Polską z 1991 r., przystąpienie Polski do UE w 2004 roku.
W zeszłym roku przypadła 50. rocznica orędzia polskich biskupów do biskupów niemieckich. Orędzie, którego inicjatorem był metropolita wrocławski kardynał Bolesław Kominek, głosiło, że należy położyć kres wielowiekowym konfliktom Niemiec i Polski oraz wybaczyć sobie wzajemnie własne winy. Jest zwane też „orędziem pojednania” m.in. z powodu zawartego w nim zdania: „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.
Kard. Kominek jest uznawany za jednego z najwybitniejszych biskupów powojennego Kościoła w Polsce. Metropolita wrocławski zmarł w 1974 r.
Opracowanie treści orędzia było wynikiem konsultacji z biskupami niemieckimi. Z ramienia episkopatu niemieckiego uczestniczyli w nich biskupi Franz Hensback, Joseph Schroeffer i Otto Spuelbeck, zaś ze strony episkopatu polskiego arcybiskupi Bolesław Kominek i Karol Wojtyła oraz bp Jerzy Stroba. W trakcie tych narad tekst listu był wielokrotnie przerabiany.
Biskupi, nawiązując do tysiąclecia chrztu Polski, jej historii i doświadczeń narodu polskiego, napisali: „W tym ogólno-chrześcijańskim, a zarazem bardzo humanitarnym duchu wyciągamy do Was nasze dłonie z ław kończącego się soboru, przebaczamy i prosimy o przebaczenie. Jeśli Wy - biskupi niemieccy i ojcowie soboru - ujmiecie po bratersku nasze wyciągnięte dłonie, wówczas dopiero będziemy mogli z czystym sumieniem obchodzić w Polsce nasze Millenium na sposób całkowicie chrześcijański. Zapraszamy Was po to serdecznie do Polski".
Biskupi niemieccy w odpowiedzi napisali: „Ze wzruszeniem i radością odebraliśmy Wasze +Orędzie+ oraz Wasze zaproszenie do wzięcia udziału w obchodzie tysiąclecia chrztu narodu polskiego. Możliwość wystosowania do nas tych słów uważamy za cenny owoc naszej współpracy soborowej. Z wdzięcznością podejmujemy Wasze +Orędzie+ i żywimy nadzieję, iż rozpoczęty między nami dialog znajdzie swój dalszy ciąg w Polsce i w Niemczech”.(PAP)
pdo/ mhr/