Budowa niepodległego państwa

29.05.2019

W Krakowie plenerowa wystawa IPN „Powstała, by żyć”

Plenerowa wystawa IPN „Powstała, by żyć”, opowiadająca o wysiłku zbrojnym Polaków w trzech zaborach oraz procesie narodzin II Rzeczpospolitej i formowania się jej demokratycznego ustroju, została otwarta w środę na pl. Axentowicza w Krakowie.

Na wystawie prezentowane są archiwalne zdjęcia, plakaty i mapy, którym towarzyszą cytaty z wypowiedzi uczestników ówczesnych wydarzeń, m.in. Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego i premiera Wincentego Witosa. W centralnej części kolistej ekspozycji umiejscowiono mapę dawnej Europy, którą każdy może wprawić w ruch, kręcąc „kołem historii”.

Dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu dr hab. Filip Musiał zauważył, że ekspozycja opowiada o wysiłku zbrojnym, rozpoczętym w sierpniu 1914 r. przez Legiony Polskie u boku Austro-Węgier, o Korpusach Polskich w Rosji oraz Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, sformowanej we Francji m.in. dzięki szerokiej mobilizacji amerykańskiej Polonii. Przedstawia ponadto zarys polskiej działalności politycznej i dyplomatycznej u schyłku I wojny światowej.

Dzięki wystawie można prześledzić rozpoczęty w listopadzie 1918 r. proces narodzin państwa i formowania się demokratycznego ustroju, zwieńczony uchwaleniem konstytucji 17 marca 1921 r. Przypomina także jak kształtowały się granice Rzeczpospolitej – w ogniu walk toczonych z Ukraińcami o wschodnią Galicję, z Czechami o Śląsk Cieszyński oraz Litwinami o Wileńszczyznę i Suwalszczyznę, a także w wyniku powstań przeciwko Niemcom w Wielkopolsce i na Śląsku. Decydujące dla obrony niepodległości oraz ustalenia granicy wschodniej okazało się zwycięstwo w wojnie z bolszewikami, przypieczętowane traktatem ryskim z 18 marca 1921 r.

Plenerowa ekspozycja pozostanie na pl. Axentowicza co najmniej przez miesiąc.

Wystawa „Powstała, by żyć”, przygotowana została przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Swoją premierę miała w czerwcu zeszłego roku na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. Potem można ją było zobaczyć w kolejnych miastach w Polsce.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL