Polska po 1989 roku

27.01.2019

W marcu pierwsza wystawa Muzeum Nowej Huty

Muzeum Nowej Huty powstanie z połączenia dotychczasowego oddziału MHK Dzieje Nowej Huty i Muzeum PRL-u. Nowa placówka, ulokowana w dawnym kinie Światowid, będzie oddziałem Muzeum Krakowa. Wernisaż pierwszej wystawy pt. „Nowohucianin” odbędzie się 27 marca.

„Połączenie placówek oznacza ściślejszą współpracę, lepszą promocję Nowej Huty” – powiedział PAP kierownik działu PR w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa (MHK) Krzysztof Haczewski. MHK 1 marca zacznie funkcjonować jako Muzeum Krakowa.

Jak wyjaśnił, „przeprowadzka” oddziału MHK Dzieje Nowej Huty z os. Słonecznego do kina Światowid na os. Centrum potrwa od 1 do 24 marca – 24 marca zakończy się wystawa „Osiedleni.Teatralne”, która w oddziale Dzieje Nowej Huty przybliża architekturę i urbanistykę sztandarowej dzielnicy PRL.

„Powierzchnia oddziału na os. Słonecznym jest ograniczona (80 m kw. - PAP). Mamy nadzieję, że przeniesienie oddziału do dawnego kina Światowid podniesie rangę placówki” – powiedział Haczewski.

28 lutego 2019 r. wygasa umowa o współprowadzeniu Muzeum PRL-u - w organizacji od 2013 r. - pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Gminą Miejską Kraków. Od 1 marca Gmina Miejska Kraków samodzielnie, przez 10 lat, poprowadzi Muzeum Nowej Huty, powstałe z połączenia oddziału MHK Dzieje Nowej Huty i Muzeum PRL-u.

Haczewski podkreślił, że wystawy prezentowane w Muzeum PRL-u, nie zostaną „nagle zamknięte”. Wśród czynnych jeszcze w marcu ekspozycji obecnego Muzeum PRL będą „Huta stanęła”, przypominająca o strajku robotników Huty im. Lenina w 1988 r., oraz „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” – o historii nowohuckich podziemi w kontekście zimnej wojny.

Otwarcie pierwszej wystawy Muzeum Nowej Huty nastąpi 27 marca. Ekspozycja „Nowohucianin” ma być opowieścią o współczesnych mieszkańcach dzielnicy - jest częścią cyklu pięciu wystaw „przeMieszczanie”, zorganizowany z okazji 120-lecia MHK.

Kierownik dotychczasowego oddziału Dzieje Nowej Huty Maria Wąchała zwróciła uwagę w rozmowie z PAP, że „przeprowadzka” do kina Światowid następuje w 70. rocznicę powstania Nowej Huty. „Muzeum Nowej Huty da większe możliwości, będzie oznaczało stworzenie czegoś większego, bardziej wykwintnego” – wyjaśniła.

Muzeum Nowa Huta ma być w ciągu kolejnych lat unowocześniane, planowany jest m.in. remont.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL