„Tradycje, zwyczaje i historia polskich Romów” - pod takim tytułem w środę, w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Zagładzie Romów, w Ratuszu Wileńskim została otwarta wystawa przygotowana w oparciu o zbiory Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Wystawa obejmuje 12 dwustronnych plansz prezentujących historię polskich Romów.
„Wystawa ukazuje historię polskich Romów, ale też różnorodność tej grupy etnicznej, jej obyczaje i sytuację Romów na świecie” - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński.
Dyrektor wskazał, że „ta wystawa jest kontynuacją działań mających na celu informowanie o tym, jak Polska integruje społeczność romską”; przypomniał, że w ubiegłym roku w Wilnie Instytut zorganizował pierwszą odsłonę wystawy o polskich Romach, na którą byli zaproszeni też romscy artyści.
„Działania te mają na celu pokazanie, dlaczego warto pracować ze społecznością romską, pomagać im i integrować Romów z lokalną społecznością” - powiedział Łapczyński.
Dzień Pamięci o Zagładzie Romów upamiętnia jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Romów – likwidację w obozie zagłady Auschwitz II-Birkenau w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. cygańskiego obozu rodzinnego, tzw. Zigeunerlager. Zamordowano wówczas w komorach gazowych blisko 3 tys. romskich dzieci, kobiet i mężczyzn. Ogółem w Auschwitz zginęło ponad 20 tysięcy Romów spośród około 23 tysięcy deportowanych z 14 krajów.
Romowie byli mordowani w czasie wojny również w podwileńskim lesie w Ponarach. Tu w środę zostały złożone kwiaty.
Obecnie na Litwie mieszka około 2 tys. przedstawicieli społeczności romskiej.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ndz/ mc/