Okupacja niemiecka

02.08.2017

W Wilnie wystawa o polskich Romach

„Tradycje, zwyczaje i historia polskich Romów” - pod takim tytułem w środę, w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Zagładzie Romów, w Ratuszu Wileńskim została otwarta wystawa przygotowana w oparciu o zbiory Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Wystawa obejmuje 12 dwustronnych plansz prezentujących historię polskich Romów.

„Wystawa ukazuje historię polskich Romów, ale też różnorodność tej grupy etnicznej, jej obyczaje i sytuację Romów na świecie” - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński.

Dyrektor wskazał, że „ta wystawa jest kontynuacją działań mających na celu informowanie o tym, jak Polska integruje społeczność romską”; przypomniał, że w ubiegłym roku w Wilnie Instytut zorganizował pierwszą odsłonę wystawy o polskich Romach, na którą byli zaproszeni też romscy artyści.

„Działania te mają na celu pokazanie, dlaczego warto pracować ze społecznością romską, pomagać im i integrować Romów z lokalną społecznością” - powiedział Łapczyński.

Dzień Pamięci o Zagładzie Romów upamiętnia jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Romów – likwidację w obozie zagłady Auschwitz II-Birkenau w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. cygańskiego obozu rodzinnego, tzw. Zigeunerlager. Zamordowano wówczas w komorach gazowych blisko 3 tys. romskich dzieci, kobiet i mężczyzn. Ogółem w Auschwitz zginęło ponad 20 tysięcy Romów spośród około 23 tysięcy deportowanych z 14 krajów.

Romowie byli mordowani w czasie wojny również w podwileńskim lesie w Ponarach. Tu w środę zostały złożone kwiaty.

Obecnie na Litwie mieszka około 2 tys. przedstawicieli społeczności romskiej.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ndz/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL