II Rzeczpospolita

15.07.2017

Warszawiacy i Wisła na międzywojennych zdjęciach - wystawa fotografii ze zbiorów NAC

Wystawa „Jakże mogłem zapomnieć! Przecież mamy – Wisłę!” Wystawa „Jakże mogłem zapomnieć! Przecież mamy – Wisłę!”

Codzienne życie Warszawiaków, wypoczywających i bawiących nad Wisłą, oraz przeprawiających się przez rzekę uczestników pierwszego w historii Święta Morza, uchwycono na fotografiach, które oglądać będzie można już od soboty na Bulwarach Wiślanych. Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Rejs grupy aktorów płynących z Krakowa do Gdańska w balii do prania "Urszulka", wodna podróż uczestników spływu "Przez Polskę do morza”, czy wyścigi i rejsy z udziałem Warszawiaków, to tylko niektóre wydarzenia, uchwycone na międzywojennych fotografiach, które już od soboty oglądać będzie można na nadwiślańskiej wystawie w stolicy.

Zdjęcia z lat 30., składające się na ekspozycję „Jakże mogłem zapomnieć! Przecież mamy – Wisłę!”, zabiorą odwiedzających w czasy międzywojnia, kiedy to mieszkańcy stolicy chętnie odpoczywali i bawili się nad brzegiem rzeki. Tytuł wystawy nawiązuje do słów z artykułu "Na Plaży", opublikowanym w "Kurierze Warszawskim" 4 lipca 1936 r.

Większość zdjęć wykonano w lecie 1932 r., kiedy to w Gdyni zorganizowano pierwsze w historii Polski Święto Morza, w którym udział wziął ówczesny prezydent Ignacy Mościcki, oraz 100 tys. osób z całego kraju, które przybywały nad morze spływając Wisłą. Zdjęcia powstały na potrzeby „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, gazety wydawanej w latach 1910-1939 w Krakowie.

Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpi o godzinie 17.30 na Bulwarach Jana Karskiego. Wystawa jest jedną z atrakcji towarzyszących międzynarodowemu spływowi Vistuliada, który odbędzie się w stolicy w najbliższy weekend. Dodatkowo w sobotę o 20.00 w klubokawiarni "Rejs" na bulwarze Flotylli Wiślanej goście będą mogli bawić się na otwartym koncercie muzyki etno w wykonaniu zespołu Moribunda. Z kolei w niedzielę uczestnicy będą mogli wziąć udział w spływie kajakowym oraz w spacerze ornitologicznym wzdłuż brzegów Wisły.

Organizatorem wydarzenia jest Narodowe Archiwum Cyfrowe. Ekspozycję „Jakże mogłem zapomnieć! Przecież mamy – Wisłę!”, przygotowaną przez Fundację Promocji i Rekreacji KIM w ramach projektu „Vistuliada. Przystanek Warszawa”, współfinansowanego przez miasto Warszawa, oglądać będzie można do 30 lipca. (PAP)

nak/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL