Sto obiektów, obrazujących sto lat polskiego wzornictwa oraz grafiki interpretujące dzieła projektantów, autorstwa współczesnych ilustratorów, będą prezentowane na wystawie "Elementarz Polskiego Dizajnu" w Instytucie Dizajnu (ID) w Kielcach.
Wernisaż wystawy odbędzie się w Galerii Głównej ID, 23 czerwca.
"Ta wystawa jest silnym papierkiem lakmusowym, oddającym kondycję polskiego projektowania. Proszę zwrócić uwagę, jak bardzo dużo obiektów, czy rzeczy zaprojektowanych w przeciągu ostatnich stu lat, ciągle używamy, a nawet jeśli ich nie używamy, to są one ciągle +wdrukowane+ w naszą głowę" – podkreślił podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektor ID, Krzysztof Kucharczyk.
Na wystawie w boksach, na specjalnie przygotowanych elementach konstrukcyjnych, prezentowane będą rzeczywiste eksponaty, lub ich projekty czy fotografie.
Obok szkła (np. z Krosna) czy porcelany (m. in. serwisów z Ćmielowa), to m.in.: kroje liter, loga (np. Pewexu, CPN), dziecięce zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, Ptasie Mleczko, gumowe kółko Ringo – polska gra sportowa.
Obok prototypów, które nigdy nie weszły do masowej produkcji (jak autobus z Sanoka, zaprojektowany przez Zdzisława Beksińskiego), są też rzeczy bardzo popularne, których przez ostatnie stulecie na co dzień używali Polacy. To m.in: krzesełko dla dzieci Sarenka, opakowania płynu do mycia naczyń Ludwik, gramofon Bambino, rower Wigry 3, buty Relaks.
"Wystawa, to sto polskich ikon, obrazujących sto lat projektowania. Na przykładzie przedmiotów widzimy rozwój polskiego wzornictwa" – wyjaśniła, odpowiadająca z ramienia ID za wystawę, Joanna Kurkiewicz.
Uzupełnieniem ekspozycji są prace 25 współczesnych polskich ilustratorów, nawiązujące do pokazywanych przedmiotów – to plastyczne interpretacje projektów. "Oprócz tego, że możemy zobaczyć jak wyglądało polskie projektowanie, widzimy również to, w jaki sposób wygląda teraz polska ilustracja. A wiemy, że ma się ona całkiem dobrze" – oceniła Aleksandra Banaś z ID.
Ważnym elementem ekspozycji są też opisy, przybliżające dzieje powstania i funkcjonowania pokazywanych przedmiotów w przestrzeni publicznej, przedstawiające także ich autorów. Zwiedzający będą mogli też poczytać publikację, wydaną przy okazji wystawy, pt. "Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu".
Przedstawiciele ID zachęcają, by ekspozycję zwiedzały szczególnie rodziny z dziećmi. Dla najmłodszych przygotowano grę edukacyjną.
W dniu wernisażu, zwiedzających będzie oprowadzała jej kuratorka, Ewa Solarz. Otwarciu ekspozycji będzie towarzyszyło malowanie muralu, z udziałem Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak – autorek identyfikacji wizualnej wystawy.
Wystawę "Elementarz Polskiego Dizajnu" będzie można oglądać w Kielcach do 20 września.
Wystawa swoją premierę miała podczas Gdynia Design Days 2017, a następnie prezentowana była w ramach Programu Niepodległa we współpracy z Instytutami Polskimi, w drugiej połowie 2017 r. w Berlinie i w Budapeszcie oraz w 2018 r. w Bukareszcie. Jesienią planowana jest kolejna odsłona wystawy – w Wiedniu.
Wystawa jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, towarzyszącego obchodom setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Projekt jest wspierany przez resort kultury w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.
Instytut Dizajnu - część miejskiej instytucji Wzgórze Zamkowe - działa w Kielcach od 2012 r. Promuje wzornictwo i nowatorskie przedsięwzięcia z nim związane. Inicjuje współpracę różnych środowisk zainteresowanych wzornictwem - ekspertów i twórców dizajnu, instytucji edukacyjnych i projektowych, a także przedstawicieli biznesu. (PAP)
autor: Katarzyna Bańcer
ban/ pat/