Poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego na warszawskich Powązkach poświęcona jest wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Milcząc, wołają”.
„1 marca w ramach obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych proponujemy grupom szkolnym odwiedzenie ekspozycji i projekcję filmu Arkadiusza Gołębiewskiego +Dzieci kwatery Ł+. Tego dnia wstęp na wystawę będzie bezpłatny” – powiedziała Magdalena Birut z Muzeum Ziemi Wschowskiej.
Jak informuje IPN, wystawa autorstwa Piotra Życieńskiego poświęcona jest poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonym w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach w latach 2012–2014 przez Instytut Pamięci Narodowej wraz z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Ekspozycja jest zaprojektowana w formie dwustronnej ściany obrazującej „życie” i „śmierć” – poszukiwania, ekshumacje szczątków.
Oś wystawy stanowią drzwi do jednego z pomieszczeń w mokotowskim więzieniu, w którym dokonywano mordów na polskich patriotach. Stronie dokumentującej prace poszukiwawcze i ekshumacyjne w górnej części patronują ocalałe archiwalne zdjęcia rodzinne niektórych ofiar.
Na drugiej stronie pokazane są cztery sylwetki spośród około dwustu poszukiwanych bohaterów, których lista z datami urodzenia i dokonanej na nich zbrodni stanowi jedną ze skrajnych części ekspozycji. Z kolei na przeciwległym skraju znajduje się plan miejsc tajnych pochówków z zaznaczonymi miejscami odnalezienia dotychczas zidentyfikowanych ofiar.
Jak wskazują autorzy wystawy, prezentacja swoją formą plastyczną, małą ilością opisów i podpisów skłania widza do samodzielnej refleksji i wyciągania własnych wniosków z przedstawionych fotografii i dokumentów.
We Wschowie wystawa będzie prezentowana w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy pl. Farnym do końca marca br. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/