Ponad 150 medali poświęconych Tadeuszowi Kościuszce, pochodzących z XIX i XX w., będzie można oglądać od piątku na wystawie we wrocławskiej Panoramie Racławickiej. Ekspozycję przygotowano z okazji przypadającej w tym roku 220. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej.
Na wystawie "Tadeusz Kościuszko w medalierstwie" zgromadzono medale i plakiety pochodzące z prywatnej kolekcji Krzysztofa Lachowicza, który jest posiadaczem największego w Polsce zbioru eksponatów związanych z postacią Tadeusza Kościuszki – poinformowała PAP rzeczniczka wrocławskiego Muzeum Narodowego Anna Kowalów.
„To pierwsza monotematyczna ekspozycja przygotowana z eksponatów pochodzących z prywatnej, interdyscyplinarnej kolekcji +Ikonografia kościuszkowska+. Wcześniej część wchodzących w jej skład medali i oznak była prezentowana na prawie 400 mniejszych wystawach” - dodała rzeczniczka.
Jednym z najcenniejszych eksponatów prezentowych na wystawie jest medal wybity w 1818 r. z okazji pierwszej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.
„Pierwsze, bardziej popularne, medale o tematyce kościuszkowskiej pojawiły się po śmierci generała. Upamiętniały rocznicę śmierci i insurekcji w 1794 r. W czasie powstań listopadowego i styczniowego wizerunki naczelnika umieszczano na medalikach i biżuterii patriotycznej - zawieszkach, wisiorkach, dewizkach do zegarków kieszonkowych. W XX w. powstawały medale z okazji nadania jego imienia różnym instytucjom i organizacjom” - tłumaczył kolekcjoner Krzysztof Lachowicz.
Wystawę przygotowano z okazji przypadającej w tym roku 220. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej. Jak podkreślił kierownik Panoramy Racławickiej Romuald Nowak okazją to prezentacji eksponatów upamiętniających Kościuszkę są również dwie inne rocznice przypadające w tym roku. To 120. rocznica udostępnienia Panoramy Racławickiej we Lwowie oraz 70. rocznica jej ewakuacji z lwowskiej rotundy.
Ekspozycję można oglądać do 31 sierpnia.(PAP)
pdo/ abe/