Ponad sto różnych zabytków sztuki, gromadzonych jako uzupełnienie kolekcji rodu Zamoyskich, znajdzie się na wystawie z okazji 70-lecia Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (Lubelskie). Mieści się ono w jednej z najlepiej zachowanych w Polsce rezydencji magnackiej.
Wystawa pt. „Zaczęło się w Kozłówce. Historia dokonań pierwszego muzeum w powojennej Polsce (1944-2014)”, która zostanie otwarta w piątek 4 lipca, będzie ulokowana na dwóch poziomach pałacowej Teatralni. Prezentowane na niej będą najciekawsze nabytki muzealne jak i wydawnictwa oraz realizacje konserwatorskie Muzeum.
Ponad sto różnego rodzaju zabytków – m.in. rzemiosło artystyczne, malarstwo, rzeźba, grafiki, mapy – zaprezentowane będzie na parterze Teatralni.
„Będą to najciekawsze przedmioty, spośród gromadzonych przez wiele lat jako uzupełnienie dla kolekcji Zamoyskich, która się tu w dużej części zachowała. Początkowo zabytki te pozyskiwano np. ze składnic muzealnych lub przekazywały je Kozłówce inne muzea, ale potem wiele przedmiotów muzeum kupowało” – powiedziała komisarz wystawy Anna Szczepaniak.
Na wystawie pokazana zostanie m.in. porcelana z europejskich manufaktur, elementy wyposażenia wnętrz np. świeczniki, ale też militaria, wyroby ze srebra znanych francuskich warsztatów złotniczych, przedmioty ozdobione herbem Zamoyskich.
Na wystawie pokazana zostanie m.in. porcelana z europejskich manufaktur, elementy wyposażenia wnętrz np. świeczniki, ale też militaria, wyroby ze srebra znanych francuskich warsztatów złotniczych, przedmioty ozdobione herbem Zamoyskich.
W sposób szczególny wyeksponowane będą oryginalne przedmioty pochodzące z kolekcji Zamoyskich, związane z rodem Zamoyskich, które dzięki staraniom pracowników Muzeum powróciły do Kozłówki.
Można będzie m.in. zobaczyć kupioną w l983 r. w Desie (państwowe przedsiębiorstwo zajmujące się handlem dziełami sztuki) kopię obrazu Francoisa Bouchera „Chrystus i św. Jan jako dzieci” (kopię tę wykonał Michele Garinei, oryginalny obraz znajduje się we Florencji). Na obrazie znajduje się numer inwentarzowy majątku kozłowieckiego. „Wiemy, że 1951 r. obraz został zakwalifikowany jako obiekt niemuzealny i przeznaczony do sprzedaży w Desie. Nie wiadomo, co się z nim działo do 1983 r., kiedy kupiło go Muzeum” – zaznaczyła Szczepaniak.
Na wystawie będzie też wykonana m.in. z metalu i blachy kompozycja przedstawiająca orła i miniaturę Tadeusza Kościuszki, na której jest pieczątka zarządu dóbr kozłowieckich z czasów Jana Zamoyskiego.
Wystawie towarzyszyć będzie okolicznościowy katalog oraz wydawnictwo dokumentujące historię placówki.
Zespół pałacowo – parkowy w Kozłówce, zbudowany w XVIII w. w stylu późnego baroku, a na przełomie XIX i XX w. rozbudowany i urządzony przez pierwszego ordynata kozłowieckiego Konstantego Zamoyskiego - to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce, dawna siedziba polskiego rodu Zamoyskich.
Wnętrza pałacowe zachowały swój układ architektoniczny, wystrój i autentyczne wyposażenia. Zgromadzona tutaj kolekcja Zamoyskich liczy ponad 13 tys. obiektów - m.in. obrazy, meble, lustra, zastawy stołowe, biblioteka, instrumenty muzyczne. Pałac otoczony jest 20-hektarowym parkiem.
Muzeum Narodowe w Kozłówce utworzono 4 listopada 1944 r. Po zakończeniu wojny w 1947 r. w północnej oficynie pałacu urządzono dom dziecka, a trzy lata później w oficynie południowej - szkołę podstawową. W 1955 r. muzeum zostało przekształcone w Centralną Składnicę Muzealną Ministerstwa Kultury i Sztuki. Dopiero w 1976 r. pałac udostępniono zwiedzającym, a rok później przywrócono mu funkcję muzealną i utworzono Muzeum - Pałac w Kozłówce. Nazwę na Muzeum Zamoyskich zmieniono w 1992 r.
W 1994 r. w wyremontowanej dawnej powozowni urządzona została Galeria Sztuki Socrealizmu.
O zwrot majątku Zamoyskich w Kozłówce wystąpili w 2006 r. potomkowie ostatniego ordynata kozłowieckiego Aleksandra Zamoyskiego. Po trzech latach sporu sądowego w tej sprawie samorząd województwa lubelskiego (który utrzymuje i finansuje Muzeum) podpisał ugodę ze spadkobiercami Zamoyskiego, zgodnie z którą otrzymali oni 17 mln zł w zamian za odstąpienie od roszczeń do rezydencji.
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce jest popularnym miejscem wypoczynku mieszkańców Lubelszczyzny, cieszy się też dużym zainteresowaniem turystów. W ubiegłym roku miejsce to odwiedziło ponad 200 tys. osób.(PAP)
ren/ abe/