Sport w II RP

30.08.2017

Wystawa poświęcona Felicjanowi Sterbie w Muzeum Lotnictwa w Krakowie

Ppłk dypl. obs. Felicjan Sterba. Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Ppłk dypl. obs. Felicjan Sterba. Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Wystawa poświęcona bohaterowi walk o niepodległość w czasie I wojnie światowej i wojny polsko-bolszewickiej - a także wybitnemu sportowcowi - ppłk. Felicjanowi Sterbie, zostanie otwarta w Muzeum Lotnictwa w Krakowie w piątek.

Prezentowane na niej eksponaty - fotografie, dokumenty i odznaki - odsprzedał Muzeum syn Felicjana Sterby, 90-letni dziś Andrzej. "Zdecydował się nam przekazać, sprzedać za symboliczną sumę, pamiątki po swoim tacie, z uwagi na swój własny wiek i obawy, że spuścizna po ojcu przepadnie" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Radwan.

Felicjan Sterba (ur. 1896 we Lwowie, zm. 1948 w Londynie) służył w wojskach monarchii austro-węgierskiej, a od 1918 r. w Wojsku Polskim we Lwowie. Po I wojnie światowej został oficerem sztabu lotnictwa. Podczas kampanii wrześniowej był szefem sztabu lotnictwa i związku operacyjnego Armii "Kraków". Po zakończeniu II wojny światowej pozostał Wielkiej Brytanii.

Sterba zapisał się na kartach historii również jako sportowiec i działacz sportowy. Należał m.in. do zarządów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Polskiego Związku Łyżwiarskiego, Polskiego Związku Szermierczego.

W 1920 r. zdobył tytuł mistrza Polski w lekkoatletyce. W tym samym roku został nominowany do kadry igrzysk olimpijskich, karierę tę przerwała jednak wojna polsko-bolszewicka.

Wystawa "Ppłk dypl. obs. Felicjan Sterba - pilot, sportowiec, społecznik" czynna będzie do końca listopada.

Beata Kołodziej (PAP)

bko/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL