2,5-metrowa rzeźba jedenastościennej bryły nazwanej K-dronem oraz prace związane z historią jej powstania będzie można zobaczyć na wystawie prac Janusza Kapusty w warszawskiej galerii Kordegarda. Ekspozycja będzie dostępna od czwartku.
Janusz Kapusta jest artystą, rysownikiem, malarzem, scenografem i odkrywcą jedenastościennej bryły, którą nazwał K-dronem. Nowy geometryczny kształt został niedawno wybrany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego na nowe logo Polski innowacyjnej. W kwietniu 2017 r. K-dron zaprezentowany został w Niemczech na największych targach przemysłowych na świecie (Hannover Messe).
"Na wystawie prezentowane są nowe prace Janusza Kapusty. Została w całości poświęcona K-dronowi, który został odkryty przez artystę w latach 80. Będziemy prezentować rzeźbę, której pierwowzorem jest logotyp opracowany przez Kapustę i wykorzystany jako symbol Polski innowacyjnej na targach w Hanowerze" - powiedziała PAP koordynatorka wystawy Anna Rudek-Śmiechowska.
Jak dodała, na ekspozycji poza 2,5-metrową rzeźbą K-dronu będzie można zobaczyć ponad 40 obrazów, które "pokazują historię, jak powstawał K-dron". "Pojawi się też nowy cykl czarno-białych prac dotyczący projektu K-dronu, z którego można stworzyć 38 416 różnych układów - my pokazujemy kilka z nich po raz pierwszy" - zaznaczyła Rudek-Śmiechowska.
K-dron jest jedenastościanem o kwadratowej podstawie. Jego główna ściana, w kształcie rombu, nachylona jest do podstawy pod kątem 45 stopni. Oglądany z góry, K-dron jest kwadratem wpisanym w kwadrat. Powierzchnia K-dronu jest zarazem symetryczna i niesymetryczna, wklęsła i wypukła. Nazwa pochodzi od połączenia końcówki –hedron (używanej w języku angielskim na określenie ściany w wielościanie) i litery "K" (bryła ma jedenaście ścian, a „K” jest jedenastą literą alfabetu angielskiego).
"Odkrycie zawsze zdarza nam się przypadkiem. Nie dlatego Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę, że obudził się rano i tak postanowił, ale dlatego, że ta Ameryka tam była. Można zadać pytanie, do czego jest sześcian - nie wiadomo, dopóki go nie użyjemy. Póki nie zrobimy sześciennego opakowania, to ten sześcian sam z siebie jest do niczego" - powiedział PAP Janusz Kapusta.
Jak wyjaśnił autor K-dronu, są cztery drogi opowiadania o nim: droga naukowa, artystyczna, użytkowa i znaczeniowa, czyli symboliczna. "Wszystkie te drogi są ważne. (...) Od nas zależy, co z tego kształtu może powstać" - ocenił artysta.
Wystawa w warszawskiej galerii Kordegarda potrwa od 5 października do 5 listopada. Organizatorzy zaplanowali spotkania z Januszem Kapustą - 11 i 21 października.(PAP)
Janusz Kapusta (1951) jest polskim rysownikiem, malarzem i scenografem, absolwentem Wydziału Architektury na Politechnice Warszawskiej. W 2010 r. uzyskał stopień doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1981 r. mieszka w Nowym Jorku, gdzie odkrył nowy kształt geometryczny, który nazwał K-dronem. W 2015 r. austriackie wydawnictwo zaliczyło go do 200 najwybitniejszych ilustratorów na świecie. Zasłynął m.in. rysunkami w "New York Timesie" - jest jedynym w historii prestiżowej gazety artystą, który ma własną książkę złożoną z opublikowanych tam rysunków. (PAP)
autor: Marek Sławiński
masl/ itm/