Kard. Glemp był prymasem w trudnych czasach przełomu; dążąc do pojednania, starał się, by dramatyczne sytuacje stanu wojennego nie doprowadziły do przelewu krwi - powiedział PAP prymas Polski abp Wojciech Polak z okazji przypadającej we wtorek 5. rocznicy śmierci kard. Józefa Glempa.
Kardynał Józef Glemp, prymas Polski w latach 1981-2009, zmarł 23 stycznia 2013 r. w Warszawie.
Jak podkreślił abp Polak, kard. Glemp - którego początek sprawowania urzędu prymasa przypadł w okresie stanu wojennego - zapisał się w pamięci Polaków jako ten, który "starał się, by dramatyczne sytuacje stanu wojennego nie doprowadziły do przelewu krwi".
Przyznał, że prymas Glemp był oskarżany o to, że był "zbyt mało radykalny w swoich reakcjach". "Sądzę, że to otwarte, pasterskie serce uchroniło od tragedii wielu ludzi, za co wciąż powinniśmy być jemu wdzięczni. Dążąc do zgody, do pojednania, starał się ocalić ludzkie życie" - ocenił metropolita gnieźnieński.
Hierarcha przypomniał też zasługi kard. Glempa dla diecezji gnieźnieńskiej. "W Gnieźnie jesteśmy szczególnie wdzięczni m.in. za rozbudowanie nowego seminarium duchownego. On także rozpoczął budowę nowej kurii diecezjalnej, erygował parafie, poświęcił wiele kościołów. Troszczył się o wiernych, o kapłanów, o dom seniora" - wymienił abp Polak.
Prymas zwrócił też uwagę na utworzenie Instytutu Prymasa Glempa w Inowrocławiu, który zajmuje się badaniami nad jego spuścizną. "To jest także nagroda "Ku chwale", inspirowana i ufundowana przez kard. Glempa, co roku wręczana osobom zasłużonych w szeroko rozumianej działalności społecznej i kulturalnej" - dodał abp Polak.
Hierarcha przypomniał, że w katedrze gnieźnieńskiej obok trumienki z relikwiami św. Wojciecha znajduje się popiersie kard. Glempa, który - jak wyjaśnił abp Polak - był szczególnym czcicielem tego patrona Polski i współtwórcą Towarzystwa św. Wojciecha.
Kard. Józef Glemp urodził się w Inowrocławiu 18 grudnia 1929 r., w rodzinie robotniczej. Po zdaniu matury wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1956 r.
Jedenaście lat później, w 1967 r., ks. Glemp został osobistym sekretarzem prymasa Stefana Wyszyńskiego. W marcu 1979 r. został biskupem diecezji warmińskiej, sakrę przyjął z rąk prymasa. Po jego śmierci w maju 1981 r. został arcybiskupem warszawskim i gnieźnieńskim oraz prymasem Polski. W 1983 r. otrzymał godność kardynała.
Jako ostatni z prymasów przez wiele lat łączył funkcję metropolity warszawskiego i gnieźnieńskiego z funkcją przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
W 2007 r. kard. Glemp przeszedł na emeryturę. Zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI tytuł prymasa zachował do 80. roku życia, tj. do grudnia 2009 r. Zmarł 23 stycznia 2013 r. w Warszawie w wieku 83 lat.(PAP)
autorzy: Stanisław Karnacewicz, Iwona Żurek
skz/ iżu/ karo/