Stan wojenny

05.04.2017

B. wicekomendant MO trafi do więzienia za zbrodnię lubińską

Sąd Okręgowy we Wrocławiu ogłasza wyrok w procesie Jana M., b. wiceszefa komendy miejskiej MO w Lubinie. 17.07.2007. Fot. PAP/K. Świderski Sąd Okręgowy we Wrocławiu ogłasza wyrok w procesie Jana M., b. wiceszefa komendy miejskiej MO w Lubinie. 17.07.2007. Fot. PAP/K. Świderski

Po 10 latach od prawomocnego wyroku Jan M., b. zastępca komendanta miejskiego MO w Lubinie, skazany przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu za "sprawstwo kierownicze zabójstwa trzech osób" podczas manifestacji w Lubinie (Dolnośląskie) w sierpniu 1982 r., trafi na 3,5 roku do więzienia.

Jak powiedziała w środę PAP rzeczniczka Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu Małgorzata Lamparska, w środę ten sąd podtrzymał decyzję sądu I instancji, która nakazuję M. odbycie kary więzienia.

Były wicekomendant miejski MO w Lubinie uchylał się przez dziesięć lat od odbycia kary, tłumacząc się złym stanem zdrowia. "Sąd I instancji wydał postanowienie m.in. w oparciu o opinię z Katedry Medycyny Sądowej. Według tej opinii M. może odbywać karę więzienia w placówce z oddziałem szpitalnym" - powiedziała sędzia Lamparska.

Jan M. był jednym z dowódców oddziałów milicji i ZOMO, które 31 sierpnia 1982 r. brutalnie pacyfikowały pokojową manifestację w Lubinie. Od milicyjnych kul zginęły trzy osoby: Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Dla uczczenia ofiar w 10. rocznicę zbrodni postawiono Pomnik Pamięci Ofiar Lubina ’82.

W lipcu 2007 r. M. został skazany na 7 lat więzienia, ale dzięki amnestii wyrok zmniejszono mu o połowę. Wcześniej skazano: Bogdana G. - b. z-cę komendanta wojewódzkiego MO w Legnicy oraz Tadeusza J., b. dowódcę plutonu ZOMO. Wszyscy zostali skazani za "sprawstwo kierownicze zabójstwa trzech osób" podczas manifestacji w Lubinie.

W ostatnim dniu sierpnia 1982 r. w Lubinie (Dolnośląskie) odbyła się pokojowa manifestacja w rocznicę Porozumień Sierpniowych. W wyniku interwencji oddziałów milicji i ZOMO od kul zginęły trzy osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych. (PAP)

pdo/ wkt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL