Polska po 1989 roku

16.09.2018

Białystok: 10. edycja nagrody honorowej IPN „Świadek historii”

Nagroda Honorowa „Świadek Historii”. Fot. PAP/T. Żmijewski Nagroda Honorowa „Świadek Historii”. Fot. PAP/T. Żmijewski

Do 10 października różne instytucje, organizacje, ale także osoby indywidualne, mogą zgłaszać kandydatów do honorowej nagrody „Świadek historii” białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Konkurs odbywa się po raz dziesiąty.

IPN honoruje i nagradza osoby, które popularyzują najnowszą historię Polski, a także wspierają pion edukacyjny Instytutu w realizacji jego zadań naukowych, wydawniczych, edukacji. Nagroda była zainicjowana w 2009 r. w białostockim oddziale IPN, potem zaczęto ją przyznawać także w innych regionach.

Do nagrody można zgłaszać osoby czy organizacje z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Nagrodę przyzna kapituła pod przewodnictwem prezesa IPN.

Zgodnie z regulaminem, wyróżnienie honorowe "Świadek historii" dana osoba czy organizacja może dostać tylko raz. Można jednak zgłaszać ponownie kandydatury, które nie znalazły się wcześniej w gronie laureatów. Rokrocznie przyznawanych jest nie więcej niż sześć tytułów "Świadek historii".

Oprócz Białegostoku, nagroda "Świadek Historii" jest obecnie przyznawana także w oddziałach IPN w Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie i Gdańsku.

Dotychczas w białostockiej edycji nagrody jest ponad 60 uhonorowanych.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL