II wojna światowa

04.08.2013 aktualizacja 14.07.2016

Centrum Wiesenthala przeciwko pismu propagującemu Wehrmacht

Centrum Wiesenthala zabiega o zaprzestanie wydawania ukazującej się w Niemczech od 56 lat serii wydawniczej "Landser", zawierającej opisy walk w II wojny światowej z perspektywy szeregowych żołnierzy Wehrmachtu, ze względu na gloryfikowanie wojny i nazizmu. Zeszyty "Landser" (Wojak) ukazują się co tydzień od 1956 roku. Wydaje je Pabel-Moewig Verlag w Rastatt, należący do wydawnictwa Bauer Media Group. Koszt jednego zeszytu 1,95 euro zbliżony jest do ceny przeciętnego niemieckiego dziennika.

Jak poinformował w niedzielę "Welt am Sonntag", Centrum Wiesenthala zarzuciło wydawnictwu gloryfikowanie wojny, pomijanie zbrodni wojennych i idealizowanie Wehrmachtu. Z doniesień innych mediów wynika, że za szczególnie naganne uznano publikowane na drugiej stronie każdego wydania portrety wojskowych wyróżnionych najwyższym odznaczeniem III Rzeszy - Krzyżem Rycerskim (Ritterkreuz).

"W ten sposób przedstawia się i wychwala jako odznaczonych zbrodniarzy wojennych, członków SS i Wehrmachtu, pomijając ich czyny" - twierdzi historyk Stefan Klemp, który na zlecenie Centrum Wiesenthala sporządził analizę kontrowersyjnego wydawnictwa.

Zajmujące się ściganiem hitlerowskich zbrodni Centrum Wiesenthala zwróciło się do ministerstw spraw wewnętrznych i sprawiedliwości o zbadanie, czy kontrowersyjne publikacje nie są sprzeczne z kodeksem karnym zakazującym uprawiania propagandy na rzecz nielegalnych partii i organizacji.

Najnowsze wydanie "Landsera" - "Śmierć na granicy Rzeszy" ukazuje walki niemieckich oddziałów w okolicach Gołdapi na jesieni 1944 roku z nacierającą na Prusy Wschodnie Armią Czerwoną. Bohaterem wydarzeń jest starszy szeregowiec Assmann, wierzący w Hitlera i narodowy socjalizm młody idealista, rzucony bez wojskowego doświadczenia w wir krwawych walk.

Najnowsze wydanie "Landsera" - "Śmierć na granicy Rzeszy" ukazuje walki niemieckich oddziałów w okolicach Gołdapi na jesieni 1944 roku z nacierającą na Prusy Wschodnie Armią Czerwoną. Bohaterem wydarzeń jest starszy szeregowiec Assmann, wierzący w Hitlera i narodowy socjalizm młody idealista, rzucony bez wojskowego doświadczenia w wir krwawych walk.

Odbicie Gołdapi z rąk Armii Czerwonej autor określa mianem "wspaniałego sukcesu obronnego, w który mało kto wierzył wobec gigantycznej przewagi Sowietów i zmęczenia wyczerpanych (niemieckich) żołnierzy" - czytamy w ostatnim rozdziale. Assmann, jeden z niewielu, którzy przeżyli walki, wie dziś, o co powinien walczyć żołnierz - "musi bronić ojczyzny i chronić kobiety i dzieci" - pisze na zakończenie autor opowiadania.

Rzeczniczka Bauer Media Group zapewniła, że wszystkie publikacje wydawnictwa są zgodne z obowiązującymi w Niemczech ustawami. Wydawnictwo "przywiązuje wielką wagę do tego, by nie gloryfikować nazizmu ani też nie bagatelizować zbrodni nazistowskich" - dodała, cytowana przez dziennik "Tagesspiegel".

Wydawnictwo nie podało danych dotyczących nakładu zeszytów "Landser". Jak stwierdził dziennikarz PAP, zeszyty aktualne i archiwalne dostępne są między innymi w czynnym przez cały tydzień kiosku z prasą niemiecką i międzynarodową na dworcu kolejowym ZOO w Berlinie.

Próby doprowadzenia do zakazu wydawania pisma podejmowane były kilkakrotnie, jednak bez powodzenia. Ostatnio urząd do spraw młodzieży w Schwerinie, w stolicy Meklemburgii wnioskował w 1996 roku o wydanie zakazu ze względu za niebezpieczną dla młodzieży treść zeszytów "Landser".

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ awl/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL