Przemarsz Legionów Polskich ulicą Piotrkowską, inscenizacje łódzkich wątków z życia marszałka i Zjazd Miast Józefa Piłsudskiego - to tylko kilka z wielu wydarzeń, którymi Łódź chce uczcić jego pamięć. Zaplanowano je na 22 i 23 września.
"Już za miesiąc, 23 września, łodzianie odbędą podróż w czasie - do trzech epok, z którymi związany był Józef Piłsudski, czyli belle epoque, czasów I wojny światowej i 20-lecia międzywojennego. Wielki piknik historyczny rozpocznie przemarsz Legionów ul. Piotrkowską" - podkreślił dyrektor Biura Promocji, Komunikacji Społecznej i Turystyki Mariusz Goss na wtorkowej konferencji poświęconej obchodom.
Na głównej ulicy Łodzi ustawione zostaną namioty - w jednym z nich odtworzony zostanie gabinet sekretarki marszałka Kazimiery Iłłakowiczówny. W innych wyświetlane będą filmy z epoki Piłsudskiego, będzie też można pograć w gry planszowe, obejrzeć uzbrojenie, spróbować przysmaków Piłsudskiego.
Wśród przechodniów pojawią się rekonstruktorzy przebrani w stroje z czasów marszałka, którzy będą poruszać się po ulicy na bicyklach, bryczką oraz retro-tramwajem. Na ulicy rozbrzmiewać będzie muzyka w rytmie swingu.
W rolę oficera I Brygady Legionów wcieli się Stanisław Świerkocki. Jak przypomniał, w Łodzi w 1914 r. prowadzony był werbunek do Legionów - w jego efekcie z miasta wymaszerowało 300 legionistów, którym towarzyszyła około setka koni. "Na pl. Wolności będę prowadził zaciąg młodzieży płci męskiej do Legionów. W naszym punkcie werbunkowym ochotnicy otrzymają kopie karty wojskowej z odpowiednimi pieczęciami przygotowane na wzór oryginałów" - zaznaczył Świerkocki.
Uczestnicy pikniku, którzy odwiedzą łódzką siedzibę Archiwum Państwowego będą mogli obejrzeć nie tylko oryginalne numery "Robotnika" drukowanego przez Piłsudskiego, ale też "podejrzeć" marszałka w trakcie tej "konspiracyjnej roboty".
Następnie konspirator zostanie aresztowany i przeniesiony do dawnego carskiego więzienia przy ul. Gdańskiej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Zwiedzający zajrzą do jego celi.
Kolejne sceny z życia Marszałka zostaną odtworzone w IV Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Pomorskiej - w 1919 roku był to budynek łódzkiej rady miejskiej, w którym przyznano Piłsudskiemu honorowe obywatelstwo Łodzi.
Dzień wcześniej - 22 września - rozpocznie się Zjazd Miast Piłsudskiego. Jego uczestnikami będą miasta, których honorowym obywatelem jest Józef Piłsudski i które szczególnie kultywują jego pamięć. Zaplanowano m.in. konferencję popularnonaukową "Dziedzictwo Marszałka i jego małe ojczyzny".
W Łodzi odsłonięty zostanie także Pomnik Legionisty. Monument stanie w Parku Legionów i przedstawiać będzie postać młodego chłopaka w wojskowym szynelu i maciejówce.
Józef Piłsudski przyjechał do Łodzi jesienią 1899 roku i wraz z żoną zamieszkał przy ul. Wschodniej. Tam też odbywał się druk "Robotnika". Kilka miesięcy później został aresztowany. Z więzienia w Łodzi trafił do więzienia w Warszawie.
W sierpniu 1919 roku łódzcy radni postanowili przyznać Piłsudskiemu mu Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi. Oficjalna uroczystość nadania tego tytułu miała miejsce rok później w Belwederze.
Piknik oraz Zjazd Miast Piłsudskiego odbędą się w ramach projektu "Łódzkie Drogi do Niepodległości", realizowanego dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. (PAP)
agm/ agz/