II Rzeczpospolita

22.08.2017

Cykl wydarzeń "Śladami Józefa Piłsudskiego" w Łodzi - we wrześniu

Dyplom honorowego obywatelstwa miasta Łodzi wystawiony dla Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. 1919 r. Fot. NAC Dyplom honorowego obywatelstwa miasta Łodzi wystawiony dla Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. 1919 r. Fot. NAC

Przemarsz Legionów Polskich ulicą Piotrkowską, inscenizacje łódzkich wątków z życia marszałka i Zjazd Miast Józefa Piłsudskiego - to tylko kilka z wielu wydarzeń, którymi Łódź chce uczcić jego pamięć. Zaplanowano je na 22 i 23 września.

"Już za miesiąc, 23 września, łodzianie odbędą podróż w czasie - do trzech epok, z którymi związany był Józef Piłsudski, czyli belle epoque, czasów I wojny światowej i 20-lecia międzywojennego. Wielki piknik historyczny rozpocznie przemarsz Legionów ul. Piotrkowską" - podkreślił dyrektor Biura Promocji, Komunikacji Społecznej i Turystyki Mariusz Goss na wtorkowej konferencji poświęconej obchodom.

Na głównej ulicy Łodzi ustawione zostaną namioty - w jednym z nich odtworzony zostanie gabinet sekretarki marszałka Kazimiery Iłłakowiczówny. W innych wyświetlane będą filmy z epoki Piłsudskiego, będzie też można pograć w gry planszowe, obejrzeć uzbrojenie, spróbować przysmaków Piłsudskiego.

Wśród przechodniów pojawią się rekonstruktorzy przebrani w stroje z czasów marszałka, którzy będą poruszać się po ulicy na bicyklach, bryczką oraz retro-tramwajem. Na ulicy rozbrzmiewać będzie muzyka w rytmie swingu.

Wydarzenia, wywiady, zagadnienia

W rolę oficera I Brygady Legionów wcieli się Stanisław Świerkocki. Jak przypomniał, w Łodzi w 1914 r. prowadzony był werbunek do Legionów - w jego efekcie z miasta wymaszerowało 300 legionistów, którym towarzyszyła około setka koni. "Na pl. Wolności będę prowadził zaciąg młodzieży płci męskiej do Legionów. W naszym punkcie werbunkowym ochotnicy otrzymają kopie karty wojskowej z odpowiednimi pieczęciami przygotowane na wzór oryginałów" - zaznaczył Świerkocki.

Uczestnicy pikniku, którzy odwiedzą łódzką siedzibę Archiwum Państwowego będą mogli obejrzeć nie tylko oryginalne numery "Robotnika" drukowanego przez Piłsudskiego, ale też "podejrzeć" marszałka w trakcie tej "konspiracyjnej roboty".

Następnie konspirator zostanie aresztowany i przeniesiony do dawnego carskiego więzienia przy ul. Gdańskiej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Zwiedzający zajrzą do jego celi.

Kolejne sceny z życia Marszałka zostaną odtworzone w IV Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Pomorskiej - w 1919 roku był to budynek łódzkiej rady miejskiej, w którym przyznano Piłsudskiemu honorowe obywatelstwo Łodzi.

Dzień wcześniej - 22 września - rozpocznie się Zjazd Miast Piłsudskiego. Jego uczestnikami będą miasta, których honorowym obywatelem jest Józef Piłsudski i które szczególnie kultywują jego pamięć. Zaplanowano m.in. konferencję popularnonaukową "Dziedzictwo Marszałka i jego małe ojczyzny".

W Łodzi odsłonięty zostanie także Pomnik Legionisty. Monument stanie w Parku Legionów i przedstawiać będzie postać młodego chłopaka w wojskowym szynelu i maciejówce.

Józef Piłsudski przyjechał do Łodzi jesienią 1899 roku i wraz z żoną zamieszkał przy ul. Wschodniej. Tam też odbywał się druk "Robotnika". Kilka miesięcy później został aresztowany. Z więzienia w Łodzi trafił do więzienia w Warszawie.

W sierpniu 1919 roku łódzcy radni postanowili przyznać Piłsudskiemu mu Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi. Oficjalna uroczystość nadania tego tytułu miała miejsce rok później w Belwederze.

Piknik oraz Zjazd Miast Piłsudskiego odbędą się w ramach projektu "Łódzkie Drogi do Niepodległości", realizowanego dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. (PAP)

agm/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL