Auschwitz

30.05.2012 aktualizacja 14.07.2016

Cywiński: w dementi Białego Domu powinna być fraza "niemiecki obóz"

Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M. A. Cywiński wyraził w środę nadzieję, że w oficjalnym dementi Białego Domu po wypowiedzi Baracka Obamy o "polskich obozach śmierci" znajdzie się fraza "niemiecki obóz".

"Mam nadzieję, że w oficjalnym dementi, czy innej reakcji Białego Domu, zostaną użyte słowa +niemiecki obóz+. Gdyby prezydent się pomylił i powiedział o +komunistycznym+ obozie, to rozumiałbym, że poprawne byłoby użycie słowa +nazistowski+. Ponieważ padło słowo +polski+, to w moim przekonaniu nie można doprowadzić do sytuacji, w której słowo +niemiecki+ (...) nie padnie" – powiedział PAP dyrektor Cywiński.

Piotr Cywiński: "Mam nadzieję, że w oficjalnym dementi, czy innej reakcji Białego Domu, zostaną użyte słowa +niemiecki obóz+. Gdyby prezydent się pomylił i powiedział o +komunistycznym+ obozie, to rozumiałbym, że poprawne byłoby użycie słowa +nazistowski+. Ponieważ padło słowo +polski+, to w moim przekonaniu nie można doprowadzić do sytuacji, w której słowo +niemiecki+ (...) nie padnie".

Zdaniem Cywińskiego "od kilkunastu najbliższych godzin i od poziomu reakcji medialnej" na słowa Obamy zależało będzie to, czy uda się Polsce – jak się wyraził w tym kontekście były prezydent Lech Wałęsa - przekuć wpadkę na zwycięstwo, którym będzie eliminacja mówienia o "polskich obozach śmierci". Dodał, że od pewnego czasu tego typu wpadki zdarzają się na różnych szczeblach coraz rzadziej. "Takie sytuacje należy jednak wykorzystać do szerzenia prawdy" – dodał.

Na pytanie, czy placówka zaprosi Baracka Obamę do odwiedzenia byłego obozu Auschwitz, powiedział: "to nie jest ten poziom; są inne instytucje, żeby podejmować debatę na poziomie prezydenckim. My robimy swoje, codziennie, mozolnie".

Bartosz Bartyzel z biura prasowego Muzeum Auschwitz podkreślił, że takie wydarzenia pokazują, jak ważna jest edukacja w Miejscu Pamięci. "W ostatnich latach muzeum odwiedza prawie 1,5 mln osób rocznie. (...) Takie dotknięcie historii w tym szczególnym miejscu to najlepsza forma edukacji. To tu nauczanie o Auschwitz i Holokauście jest najpełniejsze. Na pewno nikt z osób, które nas odwiedziły, nie ma wątpliwości, że poznali historię niemieckiego, nazistowskiego obozu” – powiedział.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się głównie miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks obozowy uzupełniała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów. W 1947 roku na terenie byłego Auschwitz I oraz byłego Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum.

Słowa o "polskim obozie śmierci" prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama wypowiedział podczas uroczystości pośmiertnego uhonorowania Jana Karskiego Prezydenckim Medalem Wolności. (PAP)

szf/ son/ jra/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL