Stan wojenny

12.12.2011 aktualizacja 14.07.2016

Elbląg: Obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Koncert "Opowiem ci o wolności" z piosenkami Jacka Kaczmarskiego, gra miejska śladami stanu wojennego oraz uroczystość wręczenia tytułu honorowego obywatela Lechowi Wałęsie to wydarzenia, które odbędą się w Elblągu z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Rozpoczynający w poniedziałek obchody koncert "Opowiem ci o wolności" odbędzie się w Teatrze im. Aleksandra Sewruka. Na scenie wystąpią młodzi artyści z Elbląga, którzy wykonają piosenki Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Marka Grechuty. Towarzyszyć im będzie Elbląska Orkiestra Kameralna. W czasie koncertu zaprezentowane zostaną filmy ze wspomnieniami elblążan o stanie wojennym.

We wtorek 13 grudnia Muzeum Archeologiczno-Historyczne zaprasza młodych ludzi na grę miejską, która poprowadzi w miejsca związane ze stanem wojennym w Elblągu. W poszczególnych punktach miasta jej uczestnicy zajmować się będą m.in. kolportażem zakazanej literatury, przygotowaniem transparentów, ulotek, a także audycji muzycznych dla nielegalnej rozgłośni radiowej. Punktem kulminacyjnym gry będzie inscenizacja manifestacji pod Pomnikiem Grudnia 1970 roku, z udziałem grupy rekonstrukcji historycznej z Gdańska.

W piątek 16 grudnia w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się uroczystość z udziałem współtwórcy Solidarności, byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Zostanie on wyróżniony tytułem honorowego obywatela Elbląga.

Po uroczystości nastąpi otwarcie wystawy "Stan wojenny w Elblągu". Na ekspozycję złożą się zdjęcia przedstawiające ówczesne manifestacje, demonstracje i życie towarzyskie mieszkańców Elbląga. Wystawa czynna będzie do 31 stycznia 2012 roku. (PAP)

ali/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL