Kultura i sztuka po 1989 roku

30.09.2017

Festiwal Filmowy NNW: Jak opowiadać o Polsce w świecie

Dariusz Wieromiejczyk - dyrektor Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego. 2016 r. Fot. PAP/M. Obara Dariusz Wieromiejczyk - dyrektor Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego. 2016 r. Fot. PAP/M. Obara

Polska musi podejmować więcej działań promujących nasz kraj - mówił doradca ministra kultury Michał Płatek podczas sobotniej debaty „Jak opowiadać o Polsce w świecie”, która była częścią Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci.

Debata odbyła się w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Zdaniem dyrektora Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego Dariusza Wieromiejczyka niezwykle ważne jest „skoordynowanie działań instytucji, zajmujących się kwestią wizerunku naszego kraju, powołanie zespołu zadaniowego, który nadawałby staraniom różnych instytucji jeden kierunek i jedno brzmienie”.

Według doradcy ministra kultury i dziedzictwa narodowego Michała Płatka Polska musi wydawać coraz więcej pieniędzy i podejmować coraz więcej działań promujących nasz kraj. Jak dodał, „nie tylko filmy mają kształtować nasz wizerunek na świecie, ale także działania innych instytucji” – w tym kontekście przypomniał, że ministerstwo kultury zajmuje się m.in. odzyskiwaniem skradzionych podczas II wojny dzieł sztuki.

Reżyser, scenarzysta i aktor Rafał Wieczyński mówił, że „sukcesy polskiego kina często wiążą się z tym, że (filmy - PAP) powielają pewien stereotyp i wizerunek Polski. Są sukcesem kina, ale nie sukcesem polskiej narracji”. Jak dodał, niezwykle istotne jest, by „świadomie spojrzeć na kinematografię, jako na dźwignię polskiej kultury”.

Z tym stanowiskiem zgodził się scenarzysta Jarosław Sokół. „Prawda jest taka, że polityki historycznej w tej chwili nie ma – mamy pewną formę i zgodę, co do tego, jakiego rodzaju wartości i przekaz powinniśmy wysyłać w świat” – mówił. „Jeden czy dwa filmy o wielomilionowym budżecie (...) nie zmienią zdecydowanie naszego obrazu na pozytywny. Powinno się podjąć działania wielofalowe” – dodał.

Paweł Kurtyka z Fundacji im. Janusza Kurtyki zwrócił uwagę, że to, jaki wizerunek kraju promujemy za granicą „wiąże się z problemem tożsamości, zarówno twórców, jak i narodu”. „Być może, kiedyś przyjdzie czas na przełamanie pedagogiki wstydu w środowiskach twórców filmowych, tak, aby ci najważniejsi robili filmy, które są oparte o polską rację stanu, o te paradygmaty polityki historycznej, które są dla nas najbardziej istotne” – powiedział Kurtyka. Jak podkreślił, tak rozumiana „polityka historyczna nie jest zakłamywaniem historii”.

Cathy Gorn – dyrektorka National History Day, amerykańskiej organizacji, która zajmuje się m.in. przygotowywaniem dla szkół innowacyjnych programów dydaktycznych, zwróciła uwagę, że w promowaniu wizerunku Polski może być pomocna praca z zagranicznymi uczniami.

Debata była częścią trwającego w Gdyni do soboty IX Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, który patronatem honorowym objął prezydent RP Andrzej Duda.

Polska Agencja Prasowa objęła patronatem to wydarzenie.(PAP)

Z Gdyni Nadia Senkowska

nak/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL