Gdańsk został ogłoszony w czwartek laureatem prestiżowej Nagrody Księżniczki Asturii w kategorii Zgoda między Narodami. Polskie miasto wyróżniono m.in. za solidarność oraz wrażliwość na cierpienie.
ak poinformowała PAP Maria Riveiro Garcia z ambasady Hiszpanii w Warszawie, Fundacja Księżniczki Asturii przyznała nagrodę miastu Gdańsk, które "jest symbolem bohaterskiego oporu przeciw nazistowskiemu najeźdźcy podczas drugiej wojny światowej".
Argumentem na rzecz kandydatury Gdańska była też historia "Solidarności", związku zawodowego, "dzięki któremu 30 lat temu Gdańsk odegrał również kluczową rolę w walce o wolność i demokrację".
"Hiszpania wyraża zadowolenie z przyznania miastu Gdańsk Nagrody Księżniczki Asturii w kategorii Zgoda między Narodami za rok 2019. Nagroda ta jest również wyrazem uznania dla Rzeczypospolitej Polskiej w stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Hiszpanią" - powiedziała Riveiro Garcia.
Przedstawicielka placówki dyplomatycznej zaznaczyła, że ambasada Hiszpanii od początku wspierała kandydaturę Gdańska, wyróżniając i doceniając zarówno Gdańsk, jak "i cały naród polski za jego zaangażowanie w walkę przeciwko nazizmowi".
W uzasadnieniu czwartkowej decyzji kapituła Nagrody Księżniczki Asturii napisała, że "Gdańsk jest przykładem wrażliwości na cierpienie, solidarności, obrony wolności i praw człowieka oraz wyjątkowej hojności".
Kategoria Zgody między Narodami jest jedną z ośmiu dziedzin, w których przyznawana jest Nagroda Księżniczki Asturii. Inne kategorie dotyczą m.in. sportu, literatury, a także nauki. W dziedzinach tych wyróżnieni zostali w 2019 roku odpowiednio amerykańska narciarka Lindsey Vonn, pisarka z USA pochodzenia norweskiego Siri Hustvedt oraz argentyńska badaczka Sandra Myrna Diaz.
Oficjalne wręczenie Nagrody Księżniczki Asturii odbędzie się w październiku 2019 r. w Oviedo, głównym mieście Asturii, na północy Hiszpanii. Każdy z laureatów otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. euro.
Po wstąpieniu na tron fundatora nagrody księcia Filipa, fundacja, która ją przyznaje od 1981 roku, zmieniła w 2015 roku nazwę z Fundacji Księcia Asturii na Fundację Księżniczki Asturii. Następczynią hiszpańskiego tronu jest obecnie starsza córka króla Hiszpanii Filipa VI i królowej Letycji, niespełna 14-letnia Eleonora Burbon Ortiz.
Wśród Polaków, którzy otrzymali w przeszłości Nagrodę (Księcia) Księżniczki Asturii, byli m.in. w dziedzinie literatury Ryszard Kapuściński i Adam Zagajewski, a także himalaista Krzysztof Wielicki.
Autor: Marcin Zatyka (PAP)
zat/ jo/ kar/