Insygnia Światowych Dni Młodzieży zostały zaniesione w niedzielę nad Morskie Oko w Tatrach, w miejsce gdzie w 1997 r. modlił się św. Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Polski. Insygnia ŚDM to ikona Matki Bożej Wybawicielki Lud Rzymskiego i Krzyż Roku Świętego.
Insygnia zostały najpierw przywieziono samochodem do granic Tatrzańskiego Parku Narodowego na Palenicę Białczańską, gdzie zaczyna się popularny szlak do Morskiego Oka. Dalej insygnia uroczyście przewieziono zaprzęgiem konnym do Włosienicy, skąd zaniesiono je nad brzeg popularnego tatrzańskiego jeziora.
Zakopiański dziekan ks. Bogusław Filipiak przypomniał zebranej nad Morskim Okiem młodzieży pielgrzymkę naszego rodaka do ojczyzny i jego przystanek nad tym tatrzańskim jeziorem.
„W tym miejscu 19 lat temu modlił się na różańcu święty Jan Paweł II i podziwiał piękno gór. Jesteśmy zobowiązani przez Jana Pawła II do przestrzegania zasad chrześcijańskich, które wynieśliśmy z domów” – mówił ks. Filipiak.
Zgromadzona nad Morskim Okiem młodzież w strojach góralskich wspólnie odśpiewała „Barkę” oraz hymn Światowych Dni Młodzieży przy akompaniamencie skrzypiec i gitary. Była też wspólna modlitwa.
Prosto znad Morskiego Oka symbole ŚDM zostały przewiezione do sanktuarium na zakopiańskiej Olczy, gdzie wieczorem odbędzie się msza.
W poniedziałek rano insygnia zostaną wystawione w największej szkole w Zakopanem - Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych, a później w Liceum Ogólnokształcącym im. Oswalda Balzera. Na godz. 12.00 zaplanowano mszę w sanktuarium na Krupówkach, która zakończy zakopiańską podróż symboli ŚDM, które następnie zostaną przewiezione do Nowego Targu.
W procesji z insygniami ŚDM nad Morskie Oko wzięło udział kilkadziesiąt osób. Zakopiańska młodzież szła w strojach góralskich. Niedziela to ostatni dzień przedłużonego majowego weekendu dlatego na trasie do Morskiego Oka wędrowało również sporo turystów.
Insygnia ŚDM dotarły do Zakopanego już w sobotę i były wystawione w sanktuarium pw. Świętej Rodziny przy Krupówkach. W sobotę wieczorem odbył się przed świątynią koncert Siewców Lednicy.
Insygnia ŚDM to ikona Matki Bożej Wybawicielki Lud Rzymskiego (Salus Populi Romani). Oryginał tego obrazu znajduje się w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej. Drugi symbol to krzyż Roku Odkupienia z 1984 r., który stał w bazylice św. Piotra w Watykanie przez cały Rok Święty. Papież Polak przekazał ten krzyż młodzieży inaugurując Światowe Dni Młodzieży. (PAP)
szb/ hgt/