Polskie Państwo Podziemne

27.09.2015 aktualizacja 14.07.2016

IPN uruchomił portal o Polskim Państwie Podziemnym

IPN uruchomił portal o Polskim Państwie Podziemnym IPN uruchomił portal o Polskim Państwie Podziemnym

Z okazji 76. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego Instytut Pamięci Narodowej uruchomił nowy portal internetowy: www.ppp.ipn.gov.pl, na którym można znaleźć informacje i materiały dotyczące historii Podziemnego Państwa.

27 września 1939 roku utworzono tajną organizację Służbę Zwycięstwu Polski, na której czele stanął gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski. W 1940 roku SZP została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie rozkazem Naczelnego Wodza z 14 lutego 1942 roku w Armię Krajową.

Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową. W konspiracji udało się stworzyć sprawnie funkcjonującą strukturę władz cywilnych i największe podziemne siły zbrojne Europy. PPP podporządkowane prawowitemu rządowi Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie organizowało szeroko rozumiany opór przeciwko Niemcom i Sowietom.

Na portalu www.ppp.ipn.gov.pl można znaleźć materiały poświęcone historii Polskiego Państwa Podziemnego, w tym: rys historyczny, Testament Polskiego Państwa Podziemnego, sylwetki przywódców, relacje świadków, filmy z wypowiedziami historyków na temat Polskiego Państwa Podziemnego oraz zapisy konferencji naukowych.

W osobnym dziale wyodrębniono zagadnienia związane z aresztowaniem przez NKWD przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, które miało miejsce 27 i 28 marca 1945 roku. Na portalu znalazł się także dział „Edukacja”, w którym zamieszczono propozycje dla szkół, a wśród nich m.in. przygotowaną do samodzielnego wydrukowania wystawę „Przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego”, informacje o innych wystawach przygotowanych przez IPN, propozycję scenariusza szkolnej uroczystości, a także wykaz literatury, z której można czerpać dodatkowe informacje.

Źródło: IPN

mjs/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL