Przez wiele lat rodziny Żołnierzy Wyklętych miały poczucie, że są oni nadal zepchnięci w otchłań niepamięci - powiedział w piątek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W piątek w TVP1 Jarosław Gowin powiedział, że "zdecydowanie brakuje nam edukacji" o Żołnierzach Wyklętych, jednak - jak podkreślił - "dokonał się bardzo głęboki przełom".
Wicepremier zaznaczył, że dla niego "jest to data osobiście ważna, bo Żołnierzem Wyklętym był jego tata".
Opowiadał, że "przez wiele lat rodziny Żołnierzy Wyklętych miały poczucie, że są oni nadal zepchnięci w otchłań niepamięci". Wicepremier przypomniał, że "za sprawą przede wszystkim pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale też za sprawą Instytutu Pamięci Narodowej i wielu oddolnych społecznych inicjatyw polskiej opinii publicznej, polskiej pamięci zbiorowej przywróceni zostali ci, którzy poświęcili życie, albo co najmniej lata spędzone w stalinowskich kazamatach, aby walczyć o wolną Polskę".
Zapytany o kontrowersje wokół Żołnierzy Wyklętych odpowiedział: "to do siebie ma historia". "Mieliśmy do czynienia z wojną wewnętrzną, to nie była co prawda wojna domowa, jak chcą ją niektórzy przedstawiać, ale była to wojna oddziałów reprezentujących ideały niepodległościowe z komunistami, z rosyjskim NKWD" - dodał.
Gowin powiedział, że rozumie, "że rodziny ofiar poległych w starciach z Żołnierzami Wyklętymi mogą to pamiętać inaczej, ale ważne jest, aby ogół Polaków, zdecydowana większość zwłaszcza młodego pokolenia wiedziała, po której stronie była racja moralna".
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".
W tym roku Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbywa się po raz dziewiąty. (PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/ agz/