Powstanie Warszawskie

27.07.2018

J. Ołdakowski: największą przeszkodą patriotyzmu jest bierność młodych ludzi

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Fot. PAP/B. Zborowski Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Fot. PAP/B. Zborowski

Powstańcy warszawscy uważają, że kluczem do dzisiejszego patriotyzmu jest namawianie młodych ludzi do zaangażowania; że największą przeszkodą w patriotyzmie jest bierność w życiu młodych ludzi - powiedział w piątek dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Jan Ołdakowski powiedział w RMF FM, że rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest wyjątkową chwilą, która łączy. "To jest taki moment łączności, realizacja postulatów Powstańców, żebyśmy zrobili coś razem" - powiedział.

Ołdakowski zwrócił uwagę, że "najważniejsze, co definiowało powstańców wtedy i co definiuje teraz, to nie to, że byli żołnierzami, którzy walczyli z bronią w ręku; oni wzięli udział w powstaniu dlatego, że byli patriotami; uważali, że złą sytuację należy zmieniać". "Teraz mówimy młodym: +kluczem do waszego zaangażowania, do waszego patriotyzmu jest to, że musicie działać. Jeżeli chcecie coś zmienić, to zmieniajcie, nie siedźcie w domu i nie narzekajcie" - mówił.

Dyrektor MPW podkreślił też, "powstańcy uważają, że kluczem do dzisiejszego patriotyzmu jest namawianie młodych ludzi do zaangażowania, że największą przeszkodą w patriotyzmie jest bierność w życiu młodych ludzi".

Dopytany o nadchodzące obchody rocznicy powstania, Ołdakowski podkreślił, że wezmą w nich udział wolontariusze nie tylko z całej Polski, ale też z innych krajów i kontynentów. Jak mówił, każdy z wolontariuszy ma własny powód, by spędzić 1 sierpnia w ten sposób. Są tacy - wyliczał - co mają przodków związanych z powstaniem; są tacy, którzy chcą pomóc, inni chcą przeżyć przygodę, a jeszcze inni uważają, że wolontariat to ważny element rozwoju.

Ołdakowski został też zapytany o groby powstańców w Warszawie. Podkreślił, że MPW walczy, żeby nagrobki nie ginęły. "Płacimy za nie składki i monitorujemy je. 123 groby odnowiliśmy w ciągu ostatnich lat; w tym roku z kolei odnowiliśmy ich 366" - mówił. Wyraził opinię, że "groby powstańców powinny być pod opieką państwa i traktowane jako groby wojenne nie tylko w Warszawie, ale też w całej Polsce oraz za granicą".

Jak podkreślił, dbanie o groby powstańców to ważne zobowiązanie. "Powstańcy mówią: +pamiętajcie nie tylko o nas, bo my żyjemy, ale pamiętajcie też o naszych kolegach, którzy zmarli, polegli w czasie powstania, bo często nie ma się kto nimi opiekować+" - mówił Ołdakowski. Jak dodał, muzeum PW stara się kultywować na różne sposoby pamięć o powstańcach. "Nie tylko pamiętając o żołnierzach PW, którzy są na murze pamięci, ale właśnie o grobach. Żaden grób powstańca w Warszawie nie jest zagrożony likwidacją - my nad tym czuwamy" - podkreślił.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r. (PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL