Kampania 1939

29.10.2019

J. Sellin: odkrycie szczątków żołnierzy polskich na Westerplatte było zaskoczeniem

Na Westerplatte wydobyliśmy z ziemi ponad 50 tys. artefaktów, z których kilkanaście tysięcy nadaje się na wystawę stałą. Największym zaskoczeniem było odkrycie szczątków ośmiu żołnierzy polskich na Westerplatte – powiedział we wtorek Jarosław Sellin.

Wiceminister kultury potwierdził we wtorek w TVP Info, że na terenie Westerplatte znaleziono szczątki kolejnego żołnierza. To już ósmy szkielet (zachowany w całości bądź fragmentarycznie) odnaleziony podczas tegorocznych badań archeologicznych prowadzonych od 12 września br. na terenie dawnej wojskowej składnicy przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku.

Sellin pytany, dlaczego dopiero w ostatnim czasie prowadzone są takie prace, odpowiedział, że to pytanie do władz miasta Gdańska.

"My uznaliśmy, że skoro trzeba tam zbudować wielkie, plenerowe muzeum to trzeba ten teren przebadać i nie myliliśmy się. Wydobyliśmy z ziemi ponad 50 tysięcy artefaktów, z których kilkanaście tysięcy nadaje się na wystawę stałą. Największy zaskoczeniem było odkrycie szczątków ośmiu żołnierzy polskich walczących na Westerplatte. Nie wiem czy to już koniec" - powiedział wiceminister kultury.

CZYTAJ TAKŻE

Ciała części poległych na Westerplatte polskich żołnierzy zostały we wrześniu 1939 r. pochowane na terenie składnicy. Na początku w 1940 r. Niemcy przeprowadzili ekshumacje, a znalezione w jej trakcie szczątki zostały wywiezione na cmentarz na terenie gdańskiej Zaspy. Historycy i archeolodzy podejrzewali, że ekshumacja ta nie była przeprowadzona dokładnie i na terenie półwyspu mogła pozostać część szczątków.

Sellin był również pytany, czy realna jest planowana data otwarcia Muzeum Historii Polski w Warszawie, czyli początek 2021 roku.

"To jest realna data. Wreszcie będziemy mieli największe muzeum historyczne w Polsce, które będzie starało się streszczać całą tysiącletnią historię Polski" - stwierdził.

Pytany o komentarz do poniedziałkowej decyzji Rady Miasta Białystok, która przegłosowała zmianę nazwy ulicy im. mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską przypomniał, że trzy lata temu państwo polskie uhonorowało Szendzielarza państwowym pogrzebem na warszawskich Powązkach.

"Tak powinien być ten bohater traktowany. Nie sądzę, żeby odrębność zdania polityków samorządowych w takich sprawach była dobrą polityką. Państwo honoruje, a samorządowcy mają na ten temat inne zdanie" - powiedział Sellin i dodał "w społeczeństwie białostockim opinie na ten temat są różne, hańba spada na konkretnych polityków, którzy miastem rządzą i podjęli taką decyzję".

Nazwa ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" od początku wzbudza emocje w Białymstoku. Ulicę na osiedlu Skorupy imieniem mjr. Łupaszki Rada Miasta nazwała w kwietniu 2018 r. Inicjatorami byli radni PiS, którzy mieli wtedy większość w tej radzie. Radni nadali ulicy nazwę mjr. Szendzielarza, mimo że prezydent miasta proponował inną nazwę: Podlaska.

Wiceminister pytany przez dziennikarza o to, czy jest możliwa współpraca z Włodzimierzem Czarzastym, Joanną Senyszyn i innymi politykami, którzy "twierdzą, że żołnierze wyklęci to bandyci, że w Polsce nie było komunizmu", powiedział, że "przy takiej narracji współpracy być nie może, bo jeśli chodzi o historię to trzeba opowiadać prawdę".

"Mam wrażenie, że bój o historię wygrywamy, że to jest margines - ci, którzy mówią, że żołnierze wyklęci to bandyci, że Kukliński to zdrajca - jak wiele osób mówiło jeszcze w latach 90. Mam nadzieję, że ten margines będzie coraz węższy" - dodał. (PAP)

wbp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL