Śmierć Grzegorza Przemyka w wyniku pobicia na komisariacie MO była jednym z najtragiczniejszych wydarzeń okresu stanu wojennego - głosi m.in. projekt nowej uchwały Sejmu ws. 30. rocznicy śmierci Przemyka, którą opracował SLD.
Projekt, autorstwa posła Sojuszu Tadeusza Iwińskiego, głosi: "W 30. rocznicę śmierci Grzegorza Przemyka Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd Jego pamięci. Śmierć młodego poety w wyniku pobicia w komisariacie Milicji Obywatelskiej była jednym z najtragiczniejszych wydarzeń okresu stanu wojennego. Wyrażamy ubolewanie, że organy wymiaru sprawiedliwości do tej pory nie ustaliły odpowiedzialnych za tę zbrodnię, którą jednoznacznie potępiamy".
Projekt Sojuszu powstał po tym, jak w porządku obrad wtorkowego posiedzenia nie znalazła się uchwała ws. uczczenia 30. rocznicy śmierci Przemyka - warszawskiego maturzysty, syna opozycjonistki.
Projekt głosi: "W 30. rocznicę śmierci Grzegorza Przemyka Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd Jego pamięci. Śmierć młodego poety w wyniku pobicia w komisariacie Milicji Obywatelskiej była jednym z najtragiczniejszych wydarzeń okresu stanu wojennego. Wyrażamy ubolewanie, że organy wymiaru sprawiedliwości do tej pory nie ustaliły odpowiedzialnych za tę zbrodnię, którą jednoznacznie potępiamy".
Na kształt uchwały, zaakceptowany przez sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu, nie zgodził się klub SLD. W tej sytuacji posłowie na początku wtorkowego posiedzenie Sejmu uczcili rocznicę jedynie minutą ciszy. Marszałek Ewa Kopacz zapowiedziała, że komisja zajmie się projektem jeszcze raz.
Podczas wtorkowego porannego posiedzenia komisji kultury Iwiński zaprotestował przeciwko fragmentowi przygotowanego projektu. Chodziło o zdanie: "Na polecenie najwyższych władz partyjnych i państwowych fabrykowano dowody mające obciążać winą za śmierć Grzegorza Przemyka sanitariuszy pogotowia ratunkowego, zaś ukrywano te, które wskazywały na milicjantów, jako winnych śmierci maturzysty". Iwiński domagał się usunięcia z tego zdania początkowego fragmentu: "Na polecenie najwyższych władz partyjnych i państwowych". Posłowie nie zgodzili się jednak na proponowaną przez Iwińskiego zmianę.
O uchwale mówił w środę w Katowicach szef SLD Leszek Miller. Jak podkreślił, sam prosił Iwińskiego, by przygotował projekt Sojuszu.
Miller zapewnił na konferencji prasowej, że Sojusz "zdecydowanie potępia morderstwo Grzegorza Przemyka i sprawców tego przestępstwa". "Nie ma żadnych okoliczności łagodzących dla tej zbrodni” – oświadczył. Jak podkreślił, nie było go we wtorek na posiedzeniu klubu, ani na posiedzeniu Sejmu w tej części, kiedy dyskutowano o uchwale.
„Poprosiłem koleżanki i kolegów o przemyślenie tej sprawy i dzisiaj jeszcze pan prof. Iwiński przedstawi projekt uchwały Sejmu nawiązującej do tych okoliczności" - zadeklarował szef Sojuszu.
"Natomiast oczywiście też nie możemy aprobować sytuacji, w której Sejm zastępuje władzę sądowniczą. Nie możemy popierać żadnych projektów, w których Sejm uzurpuje sobie prawo do wydawania wyroków czy wskazywania winnych, bo to nie jest funkcja polskiego parlamentu” – podkreślił Miller odnosząc się do protestów Iwińskiego ws. uchwały.
"Postaramy się nad tym projektem w Sejmie procedować i będziemy również zwracać uwagę na inne inicjatywy w tej sprawie i będziemy za tym, żeby Sejm osiągnął porozumienie” – dodał szef Sojuszu.
Podkreślił, że Sojusz opowiada się za godnym uczczeniem śmierci Przemyka. Wyraził nadzieję, że uda się sformułować taki projekt, „który znajdzie aprobatę wszystkich ugrupowań”. Takie tragedie powinny być komentowane w Sejmie „w powadze, w spokoju i przy aprobacie wszystkich ugrupowań” - zaznaczył.
30 lat temu milicjanci na warszawskiej Starówce śmiertelnie pobili 19-letniego maturzystę Grzegorza Przemyka. Była to jedna z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL lat 80. - do dziś nie do końca wyjaśniona. Ojciec Przemyka, przyjaciel zmarłego maturzysty oraz adwokat mec. Maciej Bednarkiewicz nadal walczą przed stołecznym sądem o wznowienie umorzonego w 2012 r. przez IPN śledztwa w sprawie utrudniania przez władze z lat 80. wyjaśnienia tej zbrodni. (PAP)
mkr/ lun/ par/ jbr/