Kolegium IPN, które we wtorek zebrało się na pierwszym posiedzeniu, ogłosiło konkurs na prezesa Instytutu. Konkurs potrwa do 18 lipca, kiedy odbędzie się publiczne wysłuchanie kandydatów.
Ogłoszenie o konkursie umieszczono we wtorek w Biuletynie Informacji Publicznej IPN. Jak w nim napisano, "konkurs na stanowisko prezesa Instytutu odbędzie się w terminie od 29 czerwca do 18 lipca br."
Do konkursu może przystąpić osoba, która posiada wyłącznie obywatelstwo polskie; korzysta z pełni praw publicznych i nie została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne ścigane z urzędu.
Kandydat nie może być karany za czyny podlegające odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. W myśl kryteriów musi to być osoba, która nie pracowała lub współpracowała z komunistycznymi organami bezpieczeństwa państwa; musi posiadać stopień naukowy co najmniej doktora.
Konkurs na prezesa IPN będzie dwuetapowy. W pierwszym etapie sprawdzone zostaną dokumenty i oświadczenia złożone przez kandydatów i ustalone, czy spełniają oni wymogi formalne określone w ogłoszeniu o konkursie. Etap ten potrwa od 13 do 15 lipca.
O dopuszczeniu do drugiego etapu konkursu, czyli publicznego przesłuchania, powiadomieni zostaną kandydaci ubiegający się o stanowisko prezesa IPN, a niezależnie od tego informacja o kandydatach dopuszczonych do drugiego etapu umieszczona zostanie w Biuletynie Informacji Publicznej IPN.
18 lipca odbędzie się publiczne wysłuchanie kandydatów, podczas którego zaprezentują własną koncepcję/wizję funkcjonowania Instytutu oraz odpowiedzą na pytania członków Kolegium IPN. Następnie członkowie Kolegium na posiedzeniu niejawnym przeprowadzą dyskusję nad kandydatami.
Kolegium podejmuje uchwałę w sprawie wyłonienia kandydata na stanowisko prezesa IPN w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów. Jeżeli w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości głosów, wówczas przeprowadza się kolejne głosowanie zwykłą większością głosów z udziałem kandydatów, którzy uzyskali dwie kolejne największe liczby głosów.
Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości głosów, Kolegium IPN w drodze uchwały uznaje konkurs za nierozstrzygnięty, a jego przewodniczący ponownie ogłasza konkurs.
Według polityków PiS, z którymi rozmawiała PAP, do konkursu na prezesa IPN może zgłosić się senator tego ugrupowania Jan Żaryn i prof. Krzysztof Szwagrzyk, obecnie pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego. Jednak jak wskazują źródła PiS, decyzja dotycząca Żaryna nie jest przesądzona wobec konieczności przeprowadzenia wyborów uzupełniających do Senatu, gdyby to on został wybrany na prezesa IPN.
W czerwcu weszła w życie większość przepisów nowelizacji ustawy o IPN. Zgodnie z nią skrócona została kadencja dotychczasowej Rady IPN; w jej miejsce powołano Kolegium Instytutu. Spośród dziewięciu członków Kolegium pięciu powoływanych jest przez Sejm, dwóch przez Senat i dwóch powołuje prezydent.
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda powołał w skład Kolegium IPN prof. Andrzeja Nowaka oraz dziennikarza i publicystę Bronisława Wildsteina - tym samym powstało Kolegium IPN, ponieważ w ubiegłym tygodniu Sejm i Senat powołał pozostałych członków tego gremium.
Sejm na członków Kolegium IPN wybrał historyków: dr. hab. Sławomira Cenckiewicza, prof. Jana Drausa, prof. Piotra Franaszka, prof. Józefa Mareckiego oraz opozycjonistę z czasów PRL Krzysztofa Wyszkowskiego. Natomiast z wyboru Senatu w Kolegium zasiadają historycy: prof. Wojciech Polak i prof. Tadeusz Wolsza.
Kadencja dotychczasowego prezesa IPN Łukasza Kamińskiego wygasła w połowie czerwca, w dniu wejścia nowelizacji ustawy o IPN, ale będzie on pełnił funkcję do czasu objęcia stanowiska przez nowego prezesa. (PAP)
akn/ tgo/ par/ itm/