Katyń

05.09.2012 aktualizacja 14.07.2016

Książki kwestionujące odpowiedzialność NKWD za Katyń na targach w Moskwie

Z udziałem ponad 1,5 tys. wystawców z 45 krajów, w tym Polski, w środę rozpoczęły się 25. Międzynarodowe Targi Książki w Moskwie. Oficyna Algoritm z Rosji prezentuje na nich dwa nowe dzieła kwestionujące odpowiedzialność Józefa Stalina i NKWD za Katyń. Moskiewskie targi, to jedna z największych takich wystaw na świecie. W tym roku na 36 tys. metrów kwadratowych wyeksponowano ponad 200 tys. książek w kilkudziesięciu językach. Gościem honorowym targów jest Francja.

Polskę reprezentują organizatorzy Warszawskich Targów Książki, którzy na swym stoisku eksponują publikacje Toruńskich Zakładów Graficznych Zapolex. "Są to głównie wydawnictwa albumowe, drukowane zarówno na zamówienie rosyjskich oficyn, jak i polskich. Mamy ofertę dla każdego. Wśród naszych kontrahentów jest m.in. Dom Wydawniczy Komsomolskaja Prawda, dla którego drukujemy cykl albumów poświęconych malarstwu europejskiemu" - powiedziała PAP przedstawicielka toruńskiej drukarni Ewa Grapentyn.

Wśród gości targów, które potrwają do poniedziałku, będzie niezwykle popularny w Rosji polski pisarz Janusz L. Wiśniewski, autor m.in. "S@motności w sieci".

Jednym z głównych tematów tegorocznej imprezy jest historia Rosji. Organizatorzy przygotowali specjalne ekspozycje poświęcone 1150. rocznicy państwowości rosyjskiej, 200. rocznicy zwycięstwa Rosji nad Wielką Armią Napoleona i 150. rocznicy urodzin Piotra Stołypina (1862-1911), reformatorskiego premiera w okresie rządów Mikołaja II.

Oficyna Algoritm prezentuje dwie nowe książki kwestionujące odpowiedzialność Stalina i NKWD za mord na polskich oficerach w 1940 roku - "Katyń. Współczesna historia problemu" oraz "Wiktor Iljuchin. Czerwony prokurator".

Oficyna Algoritm prezentuje dwie nowe książki kwestionujące odpowiedzialność Stalina i NKWD za mord na polskich oficerach w 1940 roku - "Katyń. Współczesna historia problemu" oraz "Wiktor Iljuchin. Czerwony prokurator".

Autor pierwszej - Władisław Szwed - próbuje podważyć autentyczność dokumentów świadczących o winie Stalina i innych ówczesnych przywódców ZSRR za tę zbrodnię. Jednocześnie przedstawia materiały obciążające za mord katyński hitlerowców. Według Szweda, "Katyń - to największa falsyfikacja XX wieku".

Autor oskarża też Polaków o wymordowanie czerwonoarmistów wziętych do niewoli w czasie wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-21 roku i przeciwstawia to zbrodni katyńskiej.

Algoritm reklamuje dzieło Szweda jako "książkę, która powinna sprzyjać wzajemnemu zrozumieniu między Rosją i Polską, nawiązaniu przyjacielskich stosunków między narodem rosyjskim i polskim". Zdaniem wydawnictwa, "autor przekonująco dowodzi, że postawienie ostatecznej kropki w sprawie Katynie byłoby przedwczesne".

W książce "Wiktor Iljuchin. Czerwony prokurator" publikowane są m.in. materiały "dochodzenia", jakie ten zmarły w marcu 2011 roku były prokurator na własną rękę prowadził w sprawie Katynia. Po raz pierwszy zostały one zaprezentowane podczas specjalnego panelu, zorganizowanego 19 kwietnia 2010 roku w Dumie Państwowej, izbie niższej parlamentu Rosji, z inicjatywy Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF).

Iljuchin, jeden z liderów KPRF i deputowany do Dumy, był jednym z największych polonofobów w Rosji. Do ostatniego tchu negował odpowiedzialność Stalina i NKWD za zamordowanie polskich oficerów. Przekonywał, że Polaków, wziętych do niewoli w 1939 roku przez Armię Czerwoną, zamordowali w 1941 roku hitlerowcy, a dokumenty świadczące o winie Stalina i NKWD zostały sfabrykowane.

25. Międzynarodowym Targom Książki, które odbywają się na terenie Ogólnorosyjskiego Centrum Wystawienniczego (d. WDNCh), towarzyszy II Międzynarodowy Kongres Tłumaczy Literatury (Rosyjskiej), w którym uczestniczy ponad 100 tłumaczy z około 30 krajów, w tym Polski.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL