Na razie wstrzymamy się od głosu, ostateczne poparcie dla projektu nowelizacji ustawy o IPN uzależniamy od uwzględnienia naszych poprawek - zapowiedział w środę w Sejmie poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski. Jedna z nich dotyczy zachowania obecnego sposobu wyboru prezesa IPN.
Projektowana nowelizacja przewiduje m.in., że ma zostać zlikwidowana Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a jej kompetencje ma przejąć IPN. W miejsce obecnej Rady IPN ma powstać Kolegium, które będzie tworzyło dziewięciu naukowców powoływanych przez Sejm, Senat i prezydenta. Zgodnie z projektem zmienia się tryb wyboru prezesa Instytutu. Miałby tego dokonywać Sejm za zgodą Senatu, po zasięgnięciu opinii Kolegium IPN. Obecnie prezesa IPN powołuje i odwołuje Sejm za zgodą Senatu, na wniosek Rady Instytutu Pamięci, która zgłasza kandydata spoza swego grona.
Rzymkowski podczas pierwszego czytania projektu noweli ustawy o IPN zaznaczył, że klub Kukiz'15 widzi wiele pozytywnych zapisów w proponowanej przez PiS noweli, m.in. w kwestii usprawnienia pracy IPN.
"Jednak jest też kwestia odejścia od konkursu (na prezesa IPN) - na co ewidentnie i absolutnie się nie godzimy. Jesteśmy zwolennikami powrotu do tego modelu wyboru prezesa IPN poprzez wskazanie, rozpisanie konkursu przez Kolegium Instytutu, a następnie przez dokonanie właściwego wyboru spośród kandydatów przedstawionych przez to Kolegium przez Sejm" - podkreślił Rzymkowski. Według niego propozycja zawarta w projekcie ustawy "jest całkowicie nie do zaakceptowania".
Ponadto, jak dodał, wątpliwości klubu Kukiz'15 budzi "brak kryteriów merytorycznych dla członków Kolegium IPN". "Tam poza kwestiami natury moralno-etycznej nie ma żadnych innych kryteriów, a takie kryteria powinny się znaleźć" - oświadczył.
Poseł skrytykował też brak w projekcie przepisów dot. przejmowania obowiązków związanych z decydowaniem, czy dany obiekt promuje ideologię komunistyczną i w jaki sposób należy go usunąć.
Zapowiedział, że Kukiz'15 jest za "scaleniem oddziałów IPN z administracją ogólną na poziomie podziału administracyjnego państwa na województwa".
Rzymkowski poinformował, że w tych wszystkich kwestiach jego klub zgłosi poprawki. "Od ich przyjęcia uzależniamy poparcie podczas trzeciego czytania ustawy, a w chwili obecnej w ramach dobrej woli wstrzymamy się od głosu, dając szanse podczas drugiego czytania, by te poprawki, przede wszystkim związane z konkursem, zostały uwzględnione" - oświadczył. (PAP)
wni/ par/