Budowa niepodległego państwa

19.02.2019

Marszałkowie Sejmu i Senatu: bądźmy wdzięczni bohaterom Sejmu Ustawodawczego

W 2019 r. obchodzimy 100. rocznicę zebrania się po raz pierwszy Sejmu po odzyskaniu niepodległości. Zwieńczeniem kadencji Sejmu Ustawodawczego było uchwalenie Konstytucji RP. Bądźmy wdzięczni bohaterom tego Sejmu - podkreślili marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski.

We wtorek po godz. 19 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej odbędzie się koncert z okazji 100-lecia Sejmu Ustawodawczego. Oprócz marszałków wezmą w nim udział ministrowie, posłowie, senatorowie, korpus dyplomatyczny oraz kilkuset uczniów z całej Polski. Na koncert złoży się siedem utworów m.in. Stanisława Moniuszki, Henryka Mikołaja Góreckiego i Ferenca Liszta.

W liście skierowanym do uczestników wydarzenia marszałkowie Sejmu i Senatu podkreślili, że w 2019 r. jest obchodzonych kilka rocznic niezwykle ważnych w dziejach polskiej państwowości, m.in. 100. rocznica zebrania się 10 lutego 1919 r. Sejmu po raz pierwszy po odzyskaniu niepodległości.

Marszałkowie wskazali, że zwieńczeniem kadencji Sejmu Ustawodawczego było uchwalenie 17 marca 1921 r. Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, która "wprowadzała egalitarny ustrój republiki demokratycznej oraz ustanawiała dwuizbowy parlament".

Kuchciński i Karczewski napisali, że w 2019 r. przypada także 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki - "wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, twórcy polskiej opery narodowej i dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie". "Sejm i Senat RP, oddając hołd tej wybitnej postaci, ustanowiły rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki" - przypomnieli marszałkowie. "Jest dla nas prawdziwym zaszczytem móc celebrować jubileusz inauguracji Sejmu Ustawodawczego w Sali Moniuszki - jednej z największych scen operowych świata" - wskazali.

"Spotykamy się tutaj 19 lutego, w 135. rocznicę urodzin Macieja Rataja, posła na Sejm Ustawodawczy, działacza ludowego, marszałka Sejmu I kadencji. Polityka, który tak zapamiętał inaugurację prac parlamentu w 1919 r.: "Z trudem ulokowałem się gdzieś na szarym końcu, stojąco, pośród publiczności, której stroje odbijały się od kożuchów, pasiastych ubrań łowickich, białych sukman itp. chłopskich posłów, którzy w swej masie narzucali się oku, +chłopski Sejm!+ - jak mówiono. Niezapomniana chwila. Jest Polska, jest Sejm - jej przedstawicielstwo. Wtłoczony w masę, czułem się jednak dumny i szczęśliwy, iż jestem jednym z tych, którzy mają budować odrodzone państwo" - cytują Kuchciński i Karczewski.

"W relacji tego wybitnego męża stanu dostrzegamy autentyczny gorący patriotyzm. Podobne emocje towarzyszą nam obecnie, gdy wspominamy w tym miejscu - szczególnie zasłużonym dla rozwoju kultury polskiej - tamte wydarzenia, fundamentalne dla historii Polski" - oświadczyli marszałkowie.

Jak dodali w liście, koncert w Teatrze Wielkim dedykowany jest posłom Sejmu Ustawodawczego oraz Stanisławowi Moniuszce. "Niech muzyka połączy nasze serca we wdzięcznej pamięci dla bohaterów dzisiejszej uroczystości" - podkreślili.(PAP)

autor: Anna Tustanowska

amt/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL