Piłkarze reprezentacji Holandii przyjechali w środę do byłego niemieckiego obozu Auschwitz i oddali hołd zgładzonym w nim ofiarom. Sportowcy ustawili pod Ścianą Straceń na dziedzińcu Bloku Śmierci 60 zniczy. W tym miejscu podczas istnienia obozu Niemcy rozstrzelali tysiące osób, głównie Polaków.
Podczas wizyty w byłym obozie Holendrzy zwiedzili główną ekspozycję państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Poznali historię zagłady europejskich Żydów. Widzieli między innymi puszki po gazie Cyklon B, który Niemcy używali do gazowania ludzi. Widzieli także dowody niemieckich zbrodni i rzeczy ich ofiar, między innymi włosy więźniów, dziecięce ubranka i żydowskie szaty modlitewne.
Holendrzy po wizycie w byłym obozie Auschwitz pojachali do byłego obozu Auschwitz II–Birkenau, w którym podczas wojny Niemcy dokonywali masowej eksterminacji Żydów. Przejdą przez Bramę Główną i dalej wzdłuż rampy kolejowej, na której od wiosny 1944 roku bieg kończyły transporty z Żydami.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się głównie miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks obozowy uzupełniała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów.
Niemcy - przed zgładzeniem - skoncentrowali Żydów holenderskich w obozie przejściowym Westerbork. W latach 1939-1941 funkcjonował tam holenderski obóz internowania dla żydowskich uchodźców z Niemiec i innych krajów. Po przejęciu go przez Niemców w latach 1942-1944 deportowano stamtąd do miejsc zagłady około 100 tysięcy osób, z czego 54 930 Żydów do Auschwitz. Ostatni transport wyruszył 3 września 1944 roku. Znalazła się w nim rodzina Anny Frank, niemieckiej Żydówki. Napisany przez nią dziennik jest jednym z najważniejszych świadectw Holokaustu. Około 5 tysięcy Żydów deportowano do Auschwitz także poprzez obóz koncentracyjny Herzogenbusch.
Ogółem w Auschwitz Niemcy zamordowali blisko 60 tysięcy Żydów przywiezionych z terenu Holandii. (PAP)
szf/ co/