Mural z wizerunkiem Marka Edelmana powstał w sobotę na ścianie domu przy ul. Bojowników Getta Warszawskiego w Łodzi. Malowidło powstało w Łodzi, bo Edelman po wojnie był bardzo związany z tym miastem, w którym pracował jako lekarz kardiolog i był jego honorowym obywatelem.
Mural w Łodzi to wspólny projekt łódzkiego Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Fundacji Klamra. Autorem malowidła jest Dariusz Paczkowski, społecznik, performer, koordynator ogólnopolskich akcji na rzecz demokracji i praw człowieka.
Niewielkich rozmiarów mural przedstawia wizerunek młodego Marka Edelmana, który trzyma w ręku - uniesiony niczym karabin - żonkil, symbol nadziei i swój ulubiony kwiat. Pod muralem przytoczone zostały słowa Edelmana - "Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia".
Paczkowski podkreślił, że Edelman walczył przez całe życie i chciał go pokazać jako superbohatera, żeby go przybliżyć młodym ludziom. "Dla mnie jest on superbohaterem, osobą godną naśladowania. Po wojnie walczył o ludzkie życie, a ten żonkil jest symbolem nadziei" - mówił artysta.
Podczas uroczystości każdy mógł namalować też szablonowe żonkile, a także wykonać odbitkę wzoru malowidła na papierze. Podobne murale z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim powstały wcześniej w Warszawie oraz w Żywcu, gdzie mieszka ich twórca.
Marek Edelman (1922-2009) był jednym z założycieli Żydowskiej Organizacji Bojowej. Podczas powstanie w getcie warszawskim, po samobójstwie Mordechaja Anielewicza, dowodził walkami ŻOB-u. Po wojnie na stałe zamieszkał w Łodzi, został kardiologiem i był ordynatorem Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w szpitalu im. Pirogowa.
W połowie lat 70. zaangażował się w działalność opozycyjną. W styczniu 1976 był jednym z sygnatariuszy Listu 101 intelektualistów przeciwko zmianom w konstytucji, skierowanego do władz PRL, działał w Komitecie Obrony Robotników, potem w Zarządzie Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność". W grudniu 1981 roku, po ogłoszeniu stanu wojennego, został internowany.
Do 1989 roku Edelman uczestniczył w podziemnym ruchu solidarnościowym, przewodniczył Komisji ds. Mniejszości Narodowych przy Komitecie Obywatelskim przy Lechu Wałęsie, brał też udział w obradach Okrągłego Stołu. W latach 1989-93 był posłem na Sejm, działał w Unii Demokratycznej i Unii Wolności. W 2000 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi. (PAP)
szu/ drag/