Każdy ocalały z Auschwitz będzie mile widziany na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu, ale nie wszyscy mogą przyjechać do Miejsca Pamięci. Otrzymujemy jednak sygnały o organizowaniu wspólnego oglądania transmisji – podało we wtorek Muzeum Auschwitz.
„Z niektórych instytucji i organizacji dopływają do nas bardzo pozytywne sygnały o organizowaniu wspólnego oglądania transmisji dla szerszego grona odbiorców. Wydarzenia takie mogą być bardzo istotne dla (…) byłych więźniów Auschwitz, innych obozów i ocalałych z Zagłady. Takie wydarzenie przygotowuje The Museum of Jewish Heritage – A Living Memorial to the Holocaust w Nowym Jorku” – poinformował w komunikacie Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz.
Zdaniem Jacka Kliegera, dyrektora nowojorskiego muzeum, kierowana przez niego placówka stanie się „miejscem, gdzie wspólnie, na żywo, to historyczne wydarzenie będą mogli oglądać ocalali z Holokaustu i ich rodziny mieszkający w Nowym Jorku i okolicach”. „W świecie narastającej nietolerancji, antysemityzmu i negowania Holokaustu kluczowe jest, aby świat zjednoczył się w pamięci i edukował młodsze pokolenia” – dodał.
Inicjatywę pochwalił dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński. Dodał, że podobne zapytania i prośby napływają do oświęcimskiej placówki z innych miejsc. „Dlatego pragnę zachęcić wszystkich do organizowania takich wydarzeń 27 stycznia, ale jeszcze bardziej do zadbania o to, by zapraszać na nie ocalałych, którzy mieszkają w pobliżu, a nie mogą - choćby ze względów zdrowotnych – przyjechać do Miejsca Pamięci Auschwitz. (…) By mogli wraz ze swoją lokalną wspólnotą, otoczeni najbliższymi i przyjaciółmi śledzić przebieg obchodów” - zaapelował.
Każda instytucja lub organizacja, która będzie przygotowywała podobne wydarzenie może się skontaktować z Muzeum pod adresem mailowym press@auschwitz.org i podać nazwę, lokalizację i dane kontaktowe. „Informacje będziemy publikowali na stronie 75.auschwitz.org, by pomóc ocalałym w znalezieniu i dotarciu do najbliższego miejsca transmisji” – głosi komunikat Muzeum.
Obchody rocznicowe będą transmitowane na żywo w Internecie i dostępne za darmo dla każdego. Producentem oficjalnego sygnału telewizyjnego z obchodów będzie Telewizja Polska. „Z bezpłatnego sygnału dostępnego w przekazie satelitarnym będą mogły skorzystać stacje telewizyjne na całym świecie. Dodatkowo, streaming transmisji obchodów rocznicowych będzie dostępny w językach polskim i angielskim w jakości HD na stronie internetowej www.auschwitz.org, w serwisie YouTube oraz w mediach społecznościowych Miejsca Pamięci” – poinformował rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.
Uroczystości 27 stycznia 2020 r. zgromadzą liczną grupę byłych więźniów obozu, a także delegacje państwowe z kilkudziesięciu krajów, przedstawiciele instytucji międzynarodowych, organizacji społecznych i duchowni. Gości powita prezydent RP Andrzej Duda.
27 stycznia przypada uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście.
Honorowy patronat nad obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz objął prezydent Andrzej Duda. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/