Organizatorzy 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz nie wysyłali zaproszeń na uroczystości, lecz informację o obchodach z pytaniem o rangę delegacji danego kraju, która weźmie w nich udział – wyjaśnił we wtorek rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.
Jak dodał, Muzeum Auschwitz oraz Międzynarodowa Rada Oświęcimska, którzy organizują uroczystości, przesłali informacje do przedstawicielstw dyplomatycznych krajów UE, a także państw wspierających Fundację Auschwitz-Birkenau, wśród których jest Rosja. W tym gronie są m.in. też Argentyna, Australia, Izrael, Kanada, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone, Turcja i Watykan.
We wtorek rosyjska agencja Interfax podała, że prezydent Rosji Władimir Putin nie pojedzie do Polski na mające się odbyć 27 stycznia obchody. Jego rzecznik Dmitrij Pieskow poinformował, że oficjalnego zaproszenia na uroczystości rocznicowe w Auschwitz prezydent nie otrzymał.
"Generalnie, na podobne imprezy - o ile dobrze rozumiemy - nie rozsyła się oficjalnych zaproszeń" - oświadczył Pieskow.
Rzecznik prezydenta Rosji mówiąc, że „w grafiku prezydenta nie ma takiej podróży” zaznaczył jednocześnie, że Putin przywiązuje wyjątkową wagę do wszystkich rocznicowych wydarzeń poświęconych drugiej wojnie światowej.
Cytowane przez agencję Reuters źródła twierdzą, że na przygotowaniach do 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz cieniem położył się konflikt na Ukrainie, który spowodował najpoważniejszy od czasów zimnej wojny kryzys w stosunkach między Rosją a Zachodem.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej.
Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała sześć lat temu. Jej celem jest zgromadzenie 120 mln euro na funduszu wieczystym, z którego odsetki pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie niezbędnych prac konserwatorskich nad pozostałościami po obozie. Dotychczas deklaracje wsparcia Fundacji złożyło 30 państw. Sięgnęły one ponad 100 mln euro. (PAP)
szf/ mmp/ par/