Wyposażanie w zabytkowe meble, głównie prycze, „bloków rezerwatowych”, które mają być odzwierciedleniem autentycznych pomieszczeń z czasów działania obozu, rozpoczęło Muzeum Auschwitz - o czym poinformowała dyrekcja placówki.
Autentyczne, poddane konserwacji meble umieszczane są w blokach, które nie uległy większym przekształceniom po wojnie. Ich ustawianie potrwa do jesieni. „Do końca czerwca wyposażymy w prycze, zydle, szafki i stoły parter bloku nr 2, a potem jego pierwsze piętro. Następnie w podobny sposób wyposażony zostanie blok nr 3” – powiedział w środę PAP dyrektor placówki Piotr Cywiński.
„Bloki rezerwatowe” nie będą udostępniane ogółowi zwiedzających. Będą je mogły zobaczyć małe grupy studyjne – zaznaczył Cywiński.
Piętrowe budynki powstały w latach 1916-1918. Przed wojną były m.in. częścią koszar polskiego wojska. W czasach działania obozu były to bloki mieszkalne dla więźniów, w tym dla sowieckich jeńców wojennych. W bloku nr 2 przez pewien czas strzyżono i oznaczano numerami więźniarki. W bloku nr 3 istniała komora gazowa, w której przy użyciu Cyklonu B prowadzono dezynfekcję odzieży więźniów.
Jesienią ubiegłego roku zakończył się ich kompleksowy remont konserwatorski. „Konserwacja zachowawcza polegała na utrzymaniu stanu, w jakim były w styczniu 1945 roku po opuszczeniu bloków przez więźniów” – mówił wówczas kierownik prac prof. Ireneusz Płuski z krakowskiej ASP. Trwające trzy lata roboty zostały sfinansowane w większości z funduszy UE. Kosztowały 17,5 mln zł.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała też sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W ubiegłym roku zwiedziło je 1,33 mln osób. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
szf/abe/