Misją muzeum jest przedstawienie postaci marszałka Piłsudskiego oraz kształtowanie postawy obywatelskiej i dumy z naszego kraju - mówi w wywiadzie dla PAP dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Krzysztof Jaraczewski.
PAP: W Belwederze przedstawiono w środę 7 listopada koncepcję architektoniczną Muzeum Józefa Piłsudskiego. Od 11 listopada wystawę, która ją prezentuje, będzie można oglądać w willi „Bzów” w Sulejówku. Kto jest autorem koncepcji muzeum?
Krzysztof Jaraczewski: Gdy w 2008 roku, w 90. rocznicę odzyskania niepodległości, zostało powołane do życia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i podpisano umowę o jego współprowadzeniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, wówczas fundacja wniosła, jako swój wkład, grunt w Sulejówku, pamiątki rodzinne oraz opracowanie koncepcji i projektu muzeum. Wraz z Radosławem Kacprzakiem jestem autorem koncepcji architektonicznej, lecz dyskutowaliśmy o niej w szerszym gronie.
PAP: Z jakich elementów będzie składał się kompleks Muzeum Józefa Piłsudskiego?
Krzysztof Jaraczewski: W jego skład wejdzie dworek „Milusin” - dom rodzinny Aleksandry i Józefa Piłsudskich wraz z otaczającym go ogrodem, willa „Bzów”, tak zwany „Drewniak” i budynek muzealno–dydaktyczny, który zostanie zbudowany. Aby nie zdominować zabytkowego dworku, większość kubatury tego nowego budynku znajdzie się pod ziemią. Tam będą m.in. umieszczone: stała ekspozycja, strefa dydaktyczna, pracownie muzealne, magazyny. W nadziemnej części budynku umieszczony zostanie hol wejściowy – znajdą się tam sklep i księgarnia muzealna, czytelnia starej prasy, miejsce, gdzie można będzie napić się kawy i posilić się. W tej części budynku przewidziano również salę wielofunkcyjną, przeznaczoną na wystawy czasowe, konferencje, uroczystości i spotkania oraz przestrzeń przeznaczona dla pracowników muzeum.
Wnętrza dworku „Milusin” zostaną odtworzone dokładnie jak było przed wojną, podobnie jak otaczający go ogród leśny. Zieleń stanie się jednym z najbardziej istotnych elementów wizerunku muzeum. Projekt zieleni będzie odzwierciedlał fakt, że walka o niepodległość toczyła się także w lasach, co pokazuje nasza literatura i sztuka.
PAP: Kiedy zostanie zrealizowany kompleks muzealny?
Krzysztof Jaraczewski: W przyszłym roku zostanie przygotowana dokumentacja techniczna i budowlana. Zrobią to zespoły wyłonione w drodze konkursu lub przetargu. Również w ten sam sposób będzie realizowany projekt stałej wystawy, na podstawie scenariusza przygotowanego przez muzeum. Początek budowy przewidziany jest na rok 2014, jej zakończenie, zgodnie z harmonogramem zawartym w Wieloletnim Planie Rządowym, w roku 2016.
PAP: Jaka będzie misja muzeum?
Krzysztof Jaraczewski: Tą misją jest ochrona zabytkowego terenu z dworkiem „Milusin” i przedstawienie postaci marszałka Piłsudskiego w kontekście historycznym, na tle epoki, w której walczył o niepodległość a następnie ją budował. Jednocześnie muzeum pełnić będzie rolę edukacyjną. Polega ona na kształtowaniu postawy obywatelskiej, dumy ze naszego kraju i z naszej historii. (PAP)
tst/ hes/