Stalinizm

07.06.2018

Niezidentyfikowane szczątki trzech osób odnalazł IPN na Cmentarzu na Piaskach w Kielcach

Wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk. Fot. PAP/R. Pietruszka Wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk. Fot. PAP/R. Pietruszka

Szczątki trzech osób - prawdopodobnie ofiar komunizmu – odnaleźli na Cmentarzu na Piaskach w Kielcach badacze Instytutu Pamięci Narodowej. Zakończone właśnie prace prowadzono m. in. na tzw. kieleckiej Łączce, gdzie grzebano straconych w tamtejszym więzieniu.

Prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na Cmentarzu na Piaskach prowadziło od poniedziałku Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, kierowane przez wiceprezesa Instytutu Krzysztofa Szwagrzyka. W miejscu nazwanym "kielecką Łączką" grzebano osoby stracone w kieleckim więzieniu w latach 40. i 50. ub. wieku - wśród nich więźniów politycznych - oraz, prawdopodobnie, ofiary przesłuchań Urzędu Bezpieczeństwa i obław wojsk Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Badacze odnaleźli szczątki trzech osób. Szczątki dwóch osób znaleziono na "Łączce" w dolnej części nekropolii, a trzeciej - w części cmentarza położonej w pobliżu ulicy Zagnańskiej. "Podobnie jak w poprzednich przypadkach rozpoczynamy w tej chwili procedurę identyfikacyjną. Na szczęście materiał genetyczny od rodzin jest zabezpieczony" i – podkreślił w czwartek w rozmowie z dziennikarzami Szwagrzyk, dodając, że wierzy, iż uda się zidentyfikować odnalezione szczątki.

Przypomniał, że badania archeologiczne są końcowym etapem działań poszukiwawczych, na które złożyły się wcześniejsze kwerendy i badania archiwalne, pozwalające na wytypowanie miejsc pochówków. W Kielcach umożliwiły to m. in. zachowane księgi cmentarne. "Nigdy jednak nie jest tak, że zapis w księdze cmentarnej daje nam stuprocentową wiedzę. Dopiero prace ziemne, badawcze i genetyczne dają nam pewność, że istotnie doszło w tym miejscu do pochówku" – zastrzegł Szwagrzyk.

Wiceprezes IPN podkreślał, że dopiero wyniki badań genetycznych pokażą, czy znaleziono szczątki osób, które typowano, rozpoczynając prace ziemne na cmentarzu. "Dlatego, jak zawsze w takich przypadkach, nie używamy nazwisk (…) A przecież wiemy, kogo szukaliśmy i kiedy ci ludzie zginęli. W chwili, kiedy będzie niepodważalna pewność - poprzez wyniki badań genetycznych - dopiero wówczas poinformujemy o tym" – wskazał Szwagrzyk, przypominając że na wyniki tych badań czekają rodziny ofiar.

Swzagrzyk ocenił że na Kielecczyźnie znajduje się wiele miejsc, które powinny być przebadane. Poinformował, że z Kielc udaje się do Sandomierza, na spotkanie ze świadkami, którzy mogą udzielić informacji o możliwych egzekucjach sprzed lat i miejscach pochówku ich ofiar.

Wiceszef IPN poinformował, że instytut zgodnie z planem na 2018 r. ma zbadać 50 miejsc w kraju i za granicą. Szwagrzyk wyliczał, że obecnie prowadzone są m. in. badania pod Łęczną na Lubelszczyźnie, a do kraju właśnie powróciła ekipa, która przez miesiąc badała teren Wileńszczyzny na Litwie. "Nasi specjaliści udali się w tej chwili do Szwajcarii. Tam poszukujemy bardzo ważnej osoby - polskiego dyplomaty, który doprowadził do wydania kilkuset paszportów Żydom w czasie wojny. Postać niezwykła (…) Od poniedziałku zaczynamy działania na terenie więzienia przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie" – dodał.

IPN pierwsze badania na kieleckim cmentarzu przeprowadził jesienią 2016 r. Wówczas znaleziono szczątki dwóch osób. Po identyfikacji potwierdzono, że byli to zamordowani w Kielcach członkowie antykomunistycznego podziemia - Ludwik Machalski ps. Mnich i Bronisław Klimczak ps. Sokół.

Ustalono, że kieleckie ofiary komunistycznego terroru chowano na "kieleckiej Łączce" oraz w innej kwaterze cmentarza na Piaskach oraz w lesie w Zgórsku pod Kielcami. Poszukiwania w Zgórsku od 2015 r. prowadzi Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Odnaleziono tu szczątki ośmiu osób – w sześciu przypadkach ustalono tożsamość. Nazwiska dwóch kolejnych zidentyfikowanych ofiar mają być ogłoszone pod koniec czerwca w Kielcach. (PAP)

autor: Katarzyna Bańcer

ban/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL