Polskie Państwo Podziemne

23.11.2017

Obchody 120. rocznicy urodzin gen. Władysława Liniarskiego

Władysław Liniarski. Źródło: IPN Władysław Liniarski. Źródło: IPN

Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej (BOT) oddali w czwartek w Białymstoku hołd swojemu patronowi - gen. Władysławowi Liniarskiemu z okazji przypadającej w ten dzień 120. rocznicy jego urodzin. Na obchodach obecna była wnuczka gen. Liniarskiego.

Płk Władysław Liniarski ps. "Mścisław" urodził się 23 listopada 1897 r. Był szefem białostockiego okręgu Armii Krajowej, a od stycznia 1945 r. dowódcą Armii Krajowej Obywatelskiej na terenie tego okręgu. Liniarski za swoją działalność został aresztowany i skazany na śmierć; wyrok zamieniono na 10 lat więzienia. Zmarł 11 kwietnia 1984 r. w Warszawie i został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie mianował płk. Liniarskiego na stopień generalski w sierpniu tego roku.

Żołnierze podlaskiej BOT, przedstawiciele władz miasta, kombatanci wraz z młodzieżą z klas mundurowych złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą twórcom II RP i Wojska Polskiego, która znajduje się przy ul. Liniarskiego 5 w Białymstoku. Pamięć żołnierzy podziemia uczczono także przed pomnikiem Armii Krajowej w mieście. Przy tablicy i pomniku żołnierze BOT pełnili wartę ze sztandarem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Obecna na uroczystościach wnuczka gen. Liniarskiego Grażyna Sibilska miała trzydzieści lat, gdy zmarł jej dziadek. Najbardziej zapamiętała, że zawsze "otaczał się żołnierzami".

"Zawsze byli u niego żołnierze, nawet w małej kawalerce, w której mieszkał, bo ostatnie lata poświęcił na wydawanie zaświadczeń o działalności tych swoich żołnierzy. Przyjeżdżali do niego tysiącami. Pracował do ostatnich dni, do ostatniej chwili zdrowia swojego, poświęcił się dla nich" - powiedziała wnuczka gen. Liniarskiego.

Sibilska dodała, że białostockie obchody wiele dla niej znaczą i są wyrazem pamięci i czci dla zasług jej dziadka w sto dwudziestą rocznicę jego urodzin.

"Przez wiele lat w zasadzie był zapomniany. Ja się wychowałam w takiej rodzinie, że wiadomo było, że dziadziuś działał, że był dowódcą okręgu, ale o tym się głośno nie mówiło (...), to był PRL i ktoś, kto walczył w AK to nie był mile widziany" - powiedziała PAP Grażyna Sibilska.

Gen. bryg. Władysław Liniarski, ps. "Mścisław" patronem 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest od marca. Wybór na patrona "żołnierza antykomunistycznego podziemia, był dość oczywisty" - powiedział PAP oficer prasowy podlaskiej BOT por. Łukasz Wilczewski.

"To był najwyższy rangą dowódca polskiego państwa podziemnego na terenie ówczesnego województwa białostockiego. Nasza brygada nosi zarówno imię Władysława Liniarskiego, jak też kultywuje tradycje oddziałów Armii Krajowej Obywatelskiej, założonej przez gen. Liniarskiego" - dodał por. Wilczewski.

Por. Wilczewski poinformował, że 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej na terenie województwa podlaskiego działa od stycznia i liczy 1,2 tys. żołnierzy. Jest jedną z sześciu Brygad Obrony Terytorialnej na terenie kraju. Oprócz podlaskiej BOT istnieją dwie w województwie mazowieckim i po jednej w województwie warmińsko-mazurskim, lubelskim i podkarpackim. W grudniu odbędą się szkolenia ostatniej grupy ochotników do podlaskiej BOT.(PAP)

autor: Małgorzata Półtorak

edytor: Paweł Tomczyk

mpt/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL