Katyń

01.12.2011 aktualizacja 14.07.2016

Obrońca stalinowskiej wersji Katynia kandydatem do Dumy

Wśród kandydatów kierowanej przez premiera Władimira Putina partii Jedna Rosja do Dumy Państwowej znajduje się Aleksiej Puszkow, publicysta telewizji TVC, obrońca stalinowskiej wersji Katynia. Znany jest on z przekonywania, że Polaków, wziętych do niewoli w 1939 roku przez Armię Czerwoną, zamordowali w 1941 roku hitlerowcy, a dokumenty świadczące o winie Józefa Stalina i NKWD za ten mord zostały sfabrykowane. Puszkow zasiada już w Radzie ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie FR.

Wybory do niższej izby rosyjskiego parlamentu odbędą się w niedzielę. TVC - to jedna z największych stacji telewizyjnych w Rosji.

Znany jest on z przekonywania, że Polaków, wziętych do niewoli w 1939 roku przez Armię Czerwoną, zamordowali w 1941 roku hitlerowcy, a dokumenty świadczące o winie Józefa Stalina i NKWD za ten mord zostały sfabrykowane. Puszkow zasiada już w Radzie ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie FR.

Z listy Jednej Rosji kandyduje też jeden z przywódców rosyjskich neostalinowców Władimir Dołgich, były zastępca członka Biura Politycznego i sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR). 88-letni Dołgich stoi na czele moskiewskiej rady weteranów wojny, pracy i organów ścigania.

Przed zeszłorocznymi uroczystościami z okazji 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami domagał się on od władz Moskwy ustawienia na ulicach stolicy billboardów, opowiadających o roli Stalina w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, jak w Rosji nazywa się tę część II wojny światowej, w której ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej (1941-45).

Wywołało to oburzenie wśród obrońców praw człowieka i części weteranów wojennych. Stowarzyszenie Memoriał zapowiedziało nawet ustawienie własnych billboardów, przypominających zbrodnie, których dopuścił się Stalin. Ostatecznie włodarze Moskwy odmówiły Dołgichowi.

Kilka miesięcy wcześniej pod jego presją stołeczne władze zmusiły właścicieli restauracji Antysowietskaja Szaszłycznaja (Antyradziecka Szaszłykarnia) do zdjęcia szyldu z tą nazwą znad wejścia do tego popularnego lokalu w centrum Moskwy, nieopodal Dworca Białoruskiego.

O mandat z ramienia Jednej Rosji ubiega się również kremlowski politolog Wiaczesław Nikonow, wnuk stalinowskiego ludowego komisarza spraw zagranicznych Wiaczesława Mołotowa.

Jedna Rosja idzie do wyborów razem z Ogólnorosyjskim Frontem Narodowym (ONF), który skupia ponad 1000 organizacji kombatanckich, młodzieżowych, kobiecych, związkowych i biznesowych. Z inicjatywą utworzenia takiej koalicji w maju wystąpił Putin. Według niego, powinna ona zjednoczyć organizacje, którym - jak to ujął - "nie jest obojętna przyszłość Rosji".

Na wniosek szefa rządu, wchodzące w skład Frontu formacje, zgłosiły Jednej Rosji swoich kandydatów na deputowanych do Dumy. ONF przypadła jedna trzecia miejsc na listach tej partii.

Na jej listach znalazło się tylko 167 z 315 dotychczasowych deputowanych Jednej Rosji. Ponad połowa kandydatów tej partii - 360 z 600 - startuje w wyborach parlamentarnych po raz pierwszy.

Z list partii Putina kandyduje cała plejada znanych sportowców: legendarny bramkarz hokejowej reprezentacji ZSRR Władisław Tretjak, jedna z najlepszych w historii łyżwiarek figurowych Irina Rodnina, wielokrotny mistrz olimpijski, mistrz świata i mistrz Europy w zapasach Aleksandr Karelin, zawodowy mistrz świata w boksie w wadze ciężkiej Niokołaj Wałujew, mistrzyni olimpijska i wielokrotna medalistka mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim Swietłana Żurowa, świetny tenisista Marat Safin i słynna gimnastyczka artystyczna Alina Kabajewa.

Tę ostatnią niektóre rosyjskie media przedstawiają jako partnerkę życiową Putina. Pogłoski o ich związku krążą w Rosji od kilku lat. Nasiliły się w grudniu w 2009 roku, gdy Kabajewa, która zasiadała już w poprzedniej Dumie, urodziła syna i nie chciała publicznie zdradzić, kto jest jego ojcem.

Na listach Jednej Rosji jest też wielu twórców kultury, w tym popularny w Rosji piosenkarz Josif Kobzon, reżyser filmowy Stanisław Goworuchin i aktor filmowy Władimir Maszkow.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mmp/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL