Pamiątkową tablicę upamiętniającą ponad 190-letnią historię kopalni "Katowice" odsłonięto w czwartek w Katowicach. Obecnie na terenie dawnej kopalni znajduje się nowa siedziba Muzeum Śląskiego, która zostanie otwarta w czerwcu 2015 roku.
Dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast podkreśliła, że nowa siedziba powstała w szczególnym miejscu. "Po burzliwych przemianach społecznych i gospodarczych, w pewnym momencie zadecydowano, by na terenie byłej kopalni stworzyć strefę kultury. Jednak pamięć tego miejsca jest mocno naznaczona pracą górników, dlatego jeden z byłych pracowników kopalni +Katowice+, uznany artysta działający w nurcie plastyki nieprofesjonalnej, powiedział, że należy górników uhonorować" - powiedziała PAP Knast.
Dodała, że udało się przygotować tablicę upamiętniającą historię dawnej kopalni. Umieszczono ją pod wieżą wyciągową szybu Warszawa. Jak dodała, jest to pierwszy m.in. "zainicjowany społecznie" gest przywracania pamięci na terenie muzeum.
Kopalnia, nosząca pierwotnie nazwę "Ferdinand", została założona - jak informuje Muzeum Śląskie - przez hrabiego Stanisława Mieroszewskiego z inicjatywy rotmistrza Ignacego Ferdinanda von Beyma. "O wielkości zakładu uruchomionego w 1823 roku świadczyła liczba szybów, których w całej jej historii było dziesięć, a najgłębszy umożliwiał zjazd górników na poziom aż 630 metrów" - podało muzeum.
Pierwszymi górnikami byli specjaliści pochodzący m.in. z Zagłębia Wałbrzyskiego, Westfalii, Wieliczki. Podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, ze względu na brak mężczyzn do pracy, zatrudniano kobiety i jeńców wojennych. Pod koniec drugiej wojny światowej górnicy zdołali ocalić kopalnię przed wysadzeniem przez wycofujących się Niemców, którzy podłożyli w niej ładunki wybuchowe.
Muzeum Śląskie to inwestycja samorządu woj. śląskiego wsparta przez resort kultury. Powstała na terenie dawnej kopalni Katowice, na skraju centrum miasta - w tzw. Kwartale Kultury w pobliżu katowickiego Spodka. Budowa trwała od lipca 2011 r. Obiekt zaprojektowała austriacka pracownia Riegler Riewe. Architekci ukryli jego główną część pod ziemią, na powierzchni eksponując efektowne pokopalniane zabudowania, m.in. dawny magazyn odzieżowy, dawną maszynownię (przyszła restauracja) czy wieżę wyciągową szybu Warszawa (działający już taras widokowy). Na powierzchni znajdują się też pokryte szkłem prostopadłościany, mieszczące pomieszczenia administracyjne lub doświetlające podziemia.
Wartość budowy muzeum przekroczyła 324 mln zł, z czego 85 proc. pokryły środki unijne. Pozostała część pieniędzy to środki własne woj. śląskiego i 2,3 mln zł dotacji ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Nowa siedziba muzeum ma być otwarta 26 czerwca 2015 r. (PAP)
ktp/ pz/