Europa i świat po 1989 roku

24.02.2017

Oficjalne media białoruskie: Kuropaty - ogólnonarodowym memoriałem pamięci

Cmentarz w Kuropatach, gdzie znajdują się masowe groby ofiar represji stalinowskich. Fot. PAP/EPA Cmentarz w Kuropatach, gdzie znajdują się masowe groby ofiar represji stalinowskich. Fot. PAP/EPA

Uroczysko Kuropaty na obrzeżach Mińska, gdzie spoczywają ofiary represji stalinowskich, powinno się stać ogólnonarodowym memoriałem pamięci – mówili w piątek uczestnicy dyskusji zorganizowanej przez główną oficjalną gazetę białoruską „SB. Biełaruś Siegodnia”.

„Uroczysko w Kuropatach powinno się stać miejscem narodowego żałoby i szlachetnej pamięci” – powiedział redaktor naczelny „SB. Biełoruś Siegodnia” Paweł Jakubowicz. O tym, czy w Kuropatach ma powstać memoriał, powinna jego zdaniem przesądzić debata społeczna.

W dyskusji, o której przebiegu poinformowała państwowa agencja BiełTA, wzięli udział naukowcy, działacze społeczni i urzędnicy, by omówić - jak podano - „status Kuropat, znaczenie tego miejsca dla życia społecznego, a także naukę, która powinna płynąć z tragicznej przeszłości”.

Pełnomocnik białoruskiego rządu ds. religii i narodowości Leanid Hulaka powiedział, że jest to „miejsce, które zasługuje na upamiętnienie”. Inni uczestnicy spotkania mówili o tym, że do Kuropat mogliby przyjeżdżać ludzie, których rodziny objęły represje, aby uczcić pamięć bliskich.

Padła również propozycja, by – po wyłonieniu projektu w konkursie – w Kuropatach powstała kaplica lub pomnik poświęcony ofiarom. Jak pisze BiełTA, eksperci ocenili, że temat Kuropat powinno się odpolitycznić, by stały się one miejscem jednoczącym, niezależnie od poglądów politycznych i religijnych.

Na terenie uroczyska w Kuropatach od lat 30. XX wieku aż do pierwszych miesięcy wojny niemiecko-sowieckiej w 1941 r. NKWD rozstrzeliwało represjonowanych. Według różnych szacunków w tamtejszych masowych grobach spoczywa od kilkudziesięciu tysięcy do 250 tys. ofiar, wśród nich są także Polacy. Oprócz Kuropat na terenie Mińska jest jeszcze kilka innych miejsc masowego pochówku ofiar represji.

Uroczysko w Kuropatach ma status państwowego zabytku, jednak Białoruś Alaksandra Łukaszenki nie utworzyła tam oficjalnego miejsca pamięci i nie reagowała na wielokrotne apele w tej sprawie. Prezydent Łukaszenka nigdy nie odwiedził Kuropat. Przedstawiciele środowisk niezależnych zarzucają władzom, że celowo unikają upamiętnienia ofiar represji i debaty społecznej na ten temat.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ kot/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL