19.11.2010. Warszawa (PAP) - Uroczyste otwarcie i poświęcenie odrestaurowanego Polskiego Cmentarza Wojennego w Bejrucie (Liban) odbędzie się w niedzielę 21 listopada - poinformowała PAP Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM). W uroczystości udział wezmą m.in.: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert, p.o. kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski oraz przedstawiciele władz libańskich.
Staraniem Rady OPWiM w grudniu ubiegłego roku zakończony został remont Polskiego Cmentarza Wojennego w Bejrucie. Nekropolia ta, zniszczona podczas wojny domowej w 1975 roku, była już odnowiona, jednakże w wyniku konfliktu izraelsko-libańskiego w 2006 roku (tzw. wojny lipcowej) uległa ponownie dewastacji.
Do czasu zakończenia remontu - jak podkreśla Rada OPWiM - polski cmentarz, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie znakomicie wyglądających cmentarzy brytyjskiego i francuskiego, prezentował się w sposób nie licujący z powagą nekropolii, stanowiącą miejsce spoczynku polskich uchodźców podczas II wojny z terenów Związku Sowieckiego.
Prace remontowe - jak informuje Rada OPWiM - prowadzone były przy wsparciu konsulatu polskiego oraz przedstawicieli miejscowej Polonii. Na bramie cmentarza umieszczone zostały dwie marmurowe tablice informacyjne w czterech językach: polskim, arabskim, francuskim i angielskim oraz polskie godło państwowe.
Na cmentarzu pochowanych jest 137 Polaków, którzy po ewakuacji Armii Polskiej gen. Władysława Andersa z ZSSR znaleźli się w Libanie. Wśród spoczywających tu naszych rodaków jest ks. prof. Kamil Kantak - jeniec Kozielska i Ostaszkowa, duszpasterz Polonii na Bliskim Wschodzie, autor cennych publikacji historycznych.
Znaleźli tu również miejsce wiecznego spoczynku artysta malarz Bolesław Baake i architekt Karol Schayer, którego działalność zawodowa odcisnęła trwałe ślady w architekturze Bejrutu, Trypolisu i Saidy. Na cmentarzu zachowano pamiątkową tablicę zmarłej w 1950 roku w Bejrucie wybitnej polskiej aktorki teatralnej i filmowej Hanki Ordonówny, której szczątki zostały przewiezione do Warszawy i złożone na Powązkach w 1990 roku. (PAP)
skz/ hes/