Parlament Ukrainy zdecydował w czwartek o przemianowaniu miasta Kirowohrad na Kropywnycki, na mocy ustawy o potępieniu reżimów komunistycznego i nacjonalistycznego - poinformowała agencja Interfax-Ukraina. Decyzję o zmianie nazwy miasta poparło 228 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej Ukrainy.
Ukraiński dramatopisarz, reżyser, aktor i kompozytor Marko Kropywnycki (1840-1910) urodził się we wsi Beżbajraky, na terenie dzisiejszego obwodu kirowohradzkiego, którą już wcześniej przemianowano na Kropywnycke.
Wcześniej, 10 czerwca, rada miejska Kirowohradu wystosowała wniosek, by nie zmieniać nazwy miasta. Za przemianowaniem go na Kropywnycki było tylko 10, a przeciw - 29 radnych na łączną liczbę 42.
W październiku 2015 roku rada miasta podtrzymała propozycję skierowania do Rady Najwyższej rezultatów konsultacji społecznych dotyczących zmiany nazwy. Przyjęto siedem wariantów, m.in.: Kropywnycki, a także Inhulsk, od nazwy przepływającej przez miasto rzeki.
Położony w środkowej części Ukrainy Kirowohrad do 1924 roku nosił nazwę Jelizawietgrad, a później do 1934 Zinowjewsk. Następnie nazywało się Kirowo i Kirowohrad, od działacza bolszewickiego Siergieja Kirowa zamordowanego z inspiracji Józefa Stalina w 1934 roku.
Ukraiński parlament przyjął pakiet ustaw dekomunizacyjnych w kwietniu 2015 roku; weszły one w życie miesiąc później. Ustawy te zakazują propagandy komunizmu i nazizmu oraz ich symboli, a także uznają komunistyczny system totalitarny lat 1917-1991 za system przestępczy. Za przestępczy uznano też nazistowski system totalitarny. Wprowadzono zakaz propagowania nazizmu, narodowego socjalizmu i związanych z nimi symboli.
Zgodnie z ustawami dekomunizacyjnymi na przywrócenie historycznych nazw, bądź nadanie nowych, samorządy lokalne miały czas do listopada 2015 roku. Instytut Pamięci Narodowej w Kijowie informował w zeszłym roku, że z map Ukrainy muszą zniknąć dotychczasowe nazwy aż 877 miejscowości. Najwięcej z nich znajdowało się na wschodniej Ukrainie. Zachodnia część kraju rozwiązała tę kwestię jeszcze na przełomie lat 80. i 90. (PAP)
ksaj/ ap/