Konsultacje z lekarzami różnych specjalizacji, spotkania międzypokoleniowe, warsztaty integracyjne i inne aktywności dostępne będą w domu dziennego wsparcia dla powstańców warszawskich - poinformował w poniedziałek urząd miasta Warszawa. Placówka rozpocznie działalność 2 października.
Dom dziennego wsparcia, który oddany do użytku ma zostać w 74. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego, czyli 2 października; powstanie w miejskim lokalu przy ul. Nowolipie 22. Umowę na zagospodarowanie budynku miasto Warszawa podpisało ze Stowarzyszeniem Monopol Warszawski.
Placówka otwarta będzie przez pięć dni w tygodniu, w godzinach od 10 do 18. Dostępne w niej usługi i świadczenie będą wykonywane bezpłatnie. Dysponować ma m.in. przestrzenią do wspólnego spędzania czasu, miejscami do uczestniczeniu w zajęciach i warsztatach integracyjnych, wspólnych grach i zabawach, a także zajęciach ruchowych z fizjoterapeutą i innych terapiach zajęciowych.
Dom dziennego pobytu będzie również szansą do odpoczynku w strefie relaksu oraz w pomieszczeniach, gdzie skorzystać będzie można m.in. z masażu czy drobnych usług pielęgnacyjnych, a także poczytać książki czy prasę. Dla osób niedowidzących lub słabowidzących zaplanowano zakup kilku zestawów do odtwarzania audiobooków. Jeśli chodzi o wyżywienie, to zostanie ono zapewnione zgodnie z indywidualnymi zaleceniami dietetyków. Ponadto powstańcy skorzystać będą mogli z indywidualnych terapii i sesji z psychologiem. Dostępni dla nich będą również lekarze innych specjalizacji.
Dowóz do ośrodka i odwóz z placówki będzie darmowy.
"Na potrzeby tego ośródka oddajemy miejski lokal i finansujemy jego działalności. Dzięki temu szybko uruchomimy dom dzienny dla powstańców, którzy - mam nadzieję - będą zadowoleni z tej formy wsparcia" - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, cytowana w komunikacie urzędu miasta.
Janusz Owsiany ze Stowarzyszenia Monopol Warszawski - z którym miasto podpisało umowę - zaplanowało kompleksowy program zagospodarowania tego miejsca. Owsiany zapowiedział, że "prace remontowe powinny ruszyć w tym miesiącu". Podkreślił również, że zostaną one podzielone między miasto oraz stowarzyszenie, które "zaplanowało kompleksowy program zagospodarowania tego miejsca". Z kolei miasto zajmie się m.in. przystosowaniem budynku m.in. do potrzeb osób poruszających się na wózkach.
Stowarzyszenie Monopol Warszawski i Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zapowiedziały także organizację wydarzeń kulturalnych i artystycznych, a także m.in. spotkań okolicznościowych, międzypokoleniowych oraz wspólne obchodzenie świąt i rocznic.
Jak podkreślono w komunikacie, koszty dwuletniej (2018-2019) działalności placówki zostaną pokryte z budżetu m.st. Warszawy i wyniosą 1,637 mln zł.(PAP)
autorka: Nadia Senkowska
nak/ itm/