Dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej Rafał Pogrzebny, reżyserka i dokumentalistka Anna Piasek-Bosacka oraz opozycjonista PRL, dziennikarz i dokumentalista Jacek Kubiak zostali uhonorowani we wtorek w Poznaniu nagrodami IPN "Świadek Historii".
Medal „Świadka Historii” Instytut Pamięci Narodowej przyznaje osobom, które w sposób szczególny przyczyniają się do upamiętniania i popularyzacji najnowszej historii Polski. W tym roku, podczas gali w gmachu poznańskiej Biblioteki Raczyńskich, nagrody z rąk zastępcy prezesa IPN dra Pawła Ukielskiego odebrało troje laureatów.
Wyróżnienie przyznano absolwentowi polonistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dziennikarzowi Polskiej Agencji Prasowej (wcześniej m.in. Radia RMI, Radia Zielona Góra i poznańskiej telewizji WTK) - Rafałowi Pogrzebnemu. Doceniono go za jego zaangażowanie w popularyzację treści historycznych w mediach i pracę cechującą się wiarygodnością i niezwykłą rzetelnością.
„Opisywanie historii może być naprawdę dużą frajdą. To jest być może nawet i ciekawsze niż opisywanie bieżącej rzeczywistości; tego co dzieje się w polityce, w mieście. Opisując fakty historyczne należy zgłębić temat, trzeba poczytać, dotrzeć do właściwych osób. Pod tym względem można powiedzieć, że każdy dziennikarz jest odkrywcą - choćby na tę godzinę, dzień, dwa, kiedy zajmuje się danym tematem” - powiedział we wtorek Pogrzebny.
„Opisywanie historii może być naprawdę dużą frajdą. To jest być może nawet i ciekawsze niż opisywanie bieżącej rzeczywistości; tego co dzieje się w polityce, w mieście. Opisując fakty historyczne należy zgłębić temat, trzeba poczytać, dotrzeć do właściwych osób. Pod tym względem można powiedzieć, że każdy dziennikarz jest odkrywcą - choćby na tę godzinę, dzień, dwa, kiedy zajmuje się danym tematem” - mówił Rafał Pogrzebny.
Nagrodę otrzymała także reżyserka, scenarzystka i prezes Fundacji Sztuki i Edukacji Filmowej „Sztuka Poznania” Anna Piasek-Bosacka. Laureatka jest absolwentką reżyserii WRiTV im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. W ramach swej pracy zawodowej realizowała m.in. filmy dokumentalne dla stacji TVN Discovery Historia, a także prowadziła warsztaty filmowe w ramach Polskiej Akademii Dobrego Filmu czy projektów: „Kamienice poznańskie w multimedialnym ujęciu. Historia i współczesność” oraz „Średniowieczny Poznań w multimedialnym ujęciu”.
Z pionem edukacyjnym poznańskiego oddziału IPN reżyserka związana jest od 2012 r. W ramach współpracy propagowała wiedzę historyczną także wśród studentów i młodzieży prowadząc liczne warsztaty filmowe, a także zrealizowała m.in. film dokumentalny zatytułowany „Operacja Tannenberg” w ramach akcji edukacyjnej IPN „Zapal znicz pamięci”.
Piasek-Bosacka jest ponadto laureatką m.in. I nagrody w kategorii filmu dokumentalnego na festiwalu Polskie Ojczyzny 2008 za obraz pt. „Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego” oraz wyróżnienia Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za film „Pod opieką operacyjną”.
W rozmowie z PAP laureatka podkreśliła, że warsztaty filmowe, które realizuje z młodzieżą mogą być dobrym sposobem na zainteresowanie młodych ludzi historią.
„Młodzież funkcjonuje w innych kanałach informacyjnych, w mediach społecznościowych i często nie ma kontaktu z ze starszymi pokoleniami, które przecież funkcjonują zupełnie obok. Realizując wspólnie z IPN projekt +Opowiem twoją historię+ staramy się właśnie połączyć te światy, znaleźć ich wspólne cechy i rzeczy, które inspirują” – powiedziała Piasek-Bosacka.
Medalem „Świadek Historii” uhonorowano także opozycjonistę w czasach PRL, dziennikarza i dokumentalistę Jacka Kubiaka. W latach 1977–1980 był on współpracownikiem KOR, następnie KSS KOR. Współorganizował wówczas m.in. zbiórki pieniędzy osób represjonowanych i ich rodzin oraz wspierał działalność wydawniczą – był autorem, redaktorem i drukarzem ulotek SKS.
Na przełomie lat 70. i 80. uczestniczył w akcjach protestacyjnych, w tym przeciw usunięciu z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Stanisława Barańczaka. W latach 80. redagował m.in. pismo podziemne „Biuletyn Wojenny”. Był internowany w Ośrodku Odosobnienia w Gębarzewie i Kwidzynie.
W trakcie swej pracy zawodowej pełnił m.in. funkcję redaktora naczelnego TVP Poznań oraz współpracownika „Gazety Wyborczej”. Na początku lat 90. był członkiem władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2002 r. uhonorowany został odznaką Zasłużony Działacz Kultury, cztery lata później, w 2006 r. - Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Kubiak jest ponadto twórcą kilkudziesięciu filmów telewizyjnych nawiązujących do tematyki historycznej. W ramach współpracy z IPN zajmuje się przede wszystkim kwestiami upamiętniania Polaków deportowanych z terenów wcielonych do III Rzeszy. Pod jego kierownictwem przygotowana została wystawa Związku Miast Polskich „Wypędzeni 1939...”.
„Prawdziwymi świadkami historii są ci, z którymi rozmawiamy” – powiedział PAP laureat. „Można powiedzieć, że wraz z grupą, z która działamy i opracowujemy ten temat udało nam się już porozmawiać z setkami świadków historii, czyli osobami, które albo były ofiarami tych deportacji, albo są ich krewnymi” – mówił.
Dodał, że propagowanie treści historycznych może dawać wiele satysfakcji. „Jest wiele powodów, dla których warto to robić. Historia, szczególnie ta, którą się zajmujemy zrujnowała życie wielu ludzi. Jedyne, co możemy zrobić, to okazać im pamięć i szacunek. Wnikając w ten mechanizm, zastanawiamy się też jak to było możliwe, bo tamten świat wcale się nie różnił od naszego; ludzie też przecież chodzili na piwo, też przygotowywali się do świąt” – zaznaczył.
Uroczystość wręczenia nagród uświetnił koncert fortepianowy w wykonaniu uczestnika XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina - Łukasza Byrdy.
Honorowe Nagrody Prezesa IPN „Świadek Historii” przyznano w Poznaniu po raz szósty. Tegoroczni laureaci dołączyli do grona 42 uhonorowanych osób i instytucji m.in. Janusza Pałubickiego, ks. Jarosława Wąsowicza, Andrzej Nowotnego, Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Wielkopolska, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział Wielkopolska, Stowarzyszenia „Katyń” w Poznaniu czy Stowarzyszenia „Poznański Czerwiec 1956”.
Przyznawane wyróżnienie jest kontynuacją inicjatywy zapoczątkowanej przez prezesa IPN (w latach 2005 2010) prof. Janusza Kurtykę, który zginął w katastrofie smoleńskiej. (PAP)
ajw/ pz/