Prezydent Bronisław Komorowski uhonorował Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski dwudziestu Polaków - za bohaterską postawę i odwagę w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej. Uroczystość odznaczeń odbyła się w piątek w Pałacu Prezydenckim.
"To tragiczne doświadczenie II wojny światowej cały czas głęboko w nas tkwi. Ono kształtuje nie tylko naszą wiedzę i wyobraźnię historyczną, ale również - nasze postawy współczesne. Jestem przekonany, że jeszcze długo będą kształtowały także postawy tych, którzy przyjdą po nas. To doświadczenie to nie tylko dramat samej wojny, ale również dramat zagłady Żydów - europejskich i polskich" - mówił prezydent podczas piątkowej uroczystości, dziękując za dobre uczynki, "często na samym dnie piekła".
Jego zdaniem, "doświadczenie dobrego uczynku, w czasach dramatu, zbrodni, obojętności, zdrady, wrogości może i powinno nas skłaniać do przekonania, że nawet w najstraszniejszych czasach można, bo inni potrafili, zachowywać się przyzwoicie".
Prezydent wyraził pewność, że - jak mówił - na doświadczenie wojny "trzeba patrzeć z różnych punktów widzenia, także (...) od tej strony, że zdolność pomagania innym, kiedy się samemu ryzykuje, to jest i powinna być jakaś miara człowieczeństwa".
Za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, a także za wybitne zasługi w obronie godności człowieczeństwa i praw ludzkich odznaczeni zostali: Zofia Czarkowska, Krystyna Dańko, Wanda Kołomijska, Helena Kuśmierz, Alfred Kwarciak, Witold Lisowski, Zofia Mielniczek, Stefan Mikołajczyk, Teodozja Nieściur, Wacław Nowiński, Stanisław Wróbel, Wanda Zalewska.
Prezydent odznaczył też pośmiertnie: Katarzynę Baranek, Łucję Baranek, Wincentego Baranka, Jadwigę Proczek, Natalię Proczek, Stanisława Proczka, Tomasza Proczka i Mariannę Sieńską.
Uroczystość wręczenia odznaczeń poprzedziło spotkanie prezydenta z przedstawicielami Fundacji Pamięć i Przyszłość Budowy Pomnika Wdzięczności "Ratującym-Ocaleni".
"To także jest budowanie trwałej pamięci - (...) o czasach strasznych, na tle których lepiej widać skalę heroizmu" - uznał prezydent.
Pomnik ma być wyrazem wdzięczności dla Polaków, którzy ratowali Żydów podczas Holokaustu. Jesienią przyszłego roku ma stanąć w okolicy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. (PAP)
agz/ ls/