Ambasada Rosji w Polsce wyraziła „stanowczy protest” ws. wyburzenia mauzoleum na zbiorowym grobie żołnierzy Armii Czerwonej w Trzciance. „Pod mauzoleum nadal znajdują się groby żołnierzy” – podała. Według Polskiego Radia, podczas prac rozbiórkowych pod mauzoleum nie znaleziono szczątków ludzkich.
Według informacji lokalnych mediów, w piątek zostało wyburzone mauzoleum na grobie żołnierzy Armii Czerwonej w Trzciance. Do sprawy w komunikacie odniosła się ambasada Rosji, która podkreśliła, że „8 września br. władze polskie przystąpiły do likwidacji mauzoleum na zbiorowym grobie żołnierzy Armii Czerwonej w Trzciance. Ambasada Rosji w Polsce wyraża w związku z tym stanowczy protest”.
„Niejednokrotnie oficjalnie wskazywaliśmy stronie polskiej na to, że takie działania zaprzeczałyby rosyjsko-polskiej umowie międzyrządowej z 1994 roku o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji” – zaznaczono w piątkowym oświadczeniu ambasady.
W komunikacie podkreślono ponadto, że zdaniem strony rosyjskiej, Polska „nie przedstawiła poważnych argumentów na rzecz likwidacji lub przeniesienia tego memoriału. Według dokumentów posiadanych przez Ambasadę pod mauzoleum nadal znajdują się groby żołnierzy Armii Czerwonej, co nadaje jeszcze bardziej nieprawny i niemoralny charakter akcji jego zburzenia”.
Jak powiedział PAP w piątek rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube, w marcu tego roku mauzoleum, jako obiekt, zostało wykreślone przez wojewodę z ewidencji grobów i cmentarzy wojennych. „Od tego momentu mauzoleum traktowane było jako obiekt pamięci, podlegający jurysdykcji władzy samorządowej” – zaznaczył Stube.
Według informacji Polskiego Radia Poznań, w czasie prac rozbiórkowych pod mauzoleum nie znaleziono szczątków ludzkich. „W mieście mówiło się, że w miejscu mauzoleum pochowano żołnierzy radzieckich, ale zostali przeniesieni na cmentarz w 1953 roku. Były też pogłoski o tym, że przeniesiono wyłącznie oficerów, a zwykli żołnierze pozostali na placu” – podało Radio Poznań.
Rozgłośnia dodaje jednak, że z dokumentów IPN wynika, że „mauzoleum Armii Radzieckiej w Trzciance nie było objęte ekshumacją w 1953 roku”. „Na terenie Trzcianki było pochowanych 18 znanych i 38 nieznanych żołnierzy radzieckich poległych i zmarłych w styczniu i lutym 1945 roku. Z dokumentów Czerwonego Krzyża, na które powołuje się IPN, nie wynika jasno, gdzie jest miejsce pochówku” – twierdzi cytowany w rozgłośni Adam Kaczmarek z IPN.
PAP nie udało się w piątek skontaktować z władzami Trzcianki.
autor: Anna Jowsa
edytor: Dorota Skrobisz(PAP)
ajw/ skr/