Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński we wszystkim odczytywał swe życie i swe pasterskie posługiwanie – powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak podczas mszy św. odprawionej we wtorek w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela w ramach przygotowań do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.
Abp Polak dodał w homilii, że tak choćby kard. Wyszyński rozumiał swoje pasterskie posłanie i posługiwanie w Gnieźnie i Warszawie.
W swym liście na ingres na stolice biskupie w Gnieźnie i w Warszawie wyznawał bowiem, że "schylając pokornie i z ufnością głowę swoją przed tą mocną wolą Bożą, idę do Gniezna i do Warszawy z tą samą uległością i gotowością służenia wam Dobrą Nowiną, z jaką szło tym utartym szlakiem apostolskim tylu moich poprzedników".
"Wiemy, że niełatwy był to wówczas szlak posługi, bo przecież jego pasterskie posługiwanie dotyczyło pracy w dwóch oddalonych od siebie archidiecezjach. A jednak sam prymas Wyszyński dostrzegał – jak mówił – że Stolica Apostolska wczuła się w te głębokie nurty dziejowe narodu i dlatego związała latorośl odradzającej się z gruzów Warszawy z krzewem winnym – Gnieznem, aby nowa Polska – jak mówił – nadal budowała z żywych i wybranych kamieni, na fundamencie apostołów i proroków, gdzie głównym kamieniem węgielnym sam Jezus Chrystus. Aby Polska budowała na wodzie chrztu świętego i na męczeńskiej krwi świętego Wojciecha" - mówił w homilii abp Polak.
Podkreślił, że choć dziś, już przecież w nowej rzeczywistości i w nowych realiach, dzięki posłudze Prymasa Tysiąclecia i jego następców, ta warszawska latorośl z początków jego pasterskiego posługiwania, przekształciła się "w naprawdę dorodny, pełen własnego dynamizmu i życia, krzew winny, to jako pasterz Świętowojciechowego Kościoła, przygotowując się wraz z wami, tutaj, w katedrze warszawskiej, do radosnego dnia uroczystej beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, biorąc teraz za swoje jego słowa, chciałbym wam powtórzyć, że tutaj przywiozłem ducha Gniezna, ducha Wojciechowego, jako pocałunek pokoju".
Abp Polak zaznaczył, że tak bowiem mówił wtedy Prymas Tysiąclecia, gdy przybywając w początkach lutego 1949 roku, po swym gnieźnieńskim ingresie właśnie tutaj, do Warszawy, przypominał, że przecież tam, u stóp świętego Wojciecha w Gnieźnie jeszcze raz sam zrozumiał, jak wspaniały jest w swej przeszłości nasz naród. "Nie jest on narodem od wczoraj – tłumaczył wówczas zebranym w warszawskiej prokatedrze – choć jest dziwnie młodym ludem. Jak Chrystus – Ojciec przyszłego wieku, tak i naród, gdy z Chrystusem, Ojcem przyszłych wieków – żyje. Dostojeństwo dziejów narodu – dodał jeszcze – czuje się w Gnieźnie. Jest to wciąż dla nas niezasłużony dar i wielkie zobowiązanie. Dar, który nas zobowiązuje" - podkreślił prymas.
Dodał, że Prymas Tysiąclecia nie tylko podziwiał – jak sam mówił - wspaniały w swej przeszłości naród, ale swym pasterskim posługiwaniem "kształtował ducha naszego narodu". "Ze Stolicy Prymasów w Gnieźnie wielokrotnie nam przypominał, że mamy kochać naród, jego dzieje, zdrowe obyczaje, jego język i kulturę. Dodawał zaraz jednak, że jako chrześcijanie pamiętamy o tym, że Bóg jest Ojcem wszystkich narodów. I choć to prawda, że pewnie bardziej – jak sam zauważył – trzeba nam kochać to, co naród sam przez wiarę wykształtował, to jednak mamy też szanować oraz pielęgnować i to, co skądinąd do nas przyszło dobrego" - mówił w homilii prymas.
Hierarcha podkreślił też, że kard. Wyszyński rozeznawał bowiem, że w swej Opatrzności Bóg nas związał wspólnym darem ojczystej mowy i ojczystej kultury, i wszyscy – jak w zadumie dodawał – tworzymy "piękną łąkę, przyozdobioną wspaniałym kwieciem".
"I właśnie dlatego z szacunku do własnego narodu, z miłości i szacunku dla jego dziejów, dla jego historii i tradycji, musi wypływać również nasz szacunek i nasze otwarcie na innych. Albowiem Ojciec Niebieski – mówił Prymas Tysiąclecia – ma najrozmaitsze dzieci, i to całe miliardy, a każde swoje dziecko woła po imieniu i o każdym pamięta. Dla Niego biskup biały, czarny czy żółty, Polak, Murzyn czy Chińczyk – to jedno. Wszak to są Jego umiłowane dzieci, odkupione tą samą, bezcenną Krwią Chrystusa. Trzeba zatem żyć w pokoju i budować pokój. Trzeba darzyć się nawzajem szacunkiem i o wzajemny szacunek zabiegać. Trzeba wyzbywać się uprzedzeń i niszczącej nas nienawiści. Nie do twarzy narodowi polskiemu – mówił ze Wzgórza Lecha w Gnieźnie Prymas Tysiąclecia – wszelki gwałt i przemoc. To nie godzi się z naszą kulturą narodową" - podkreślił w homilii abp Polak.
Dodał, że jesteśmy narodem, który miłuje wolność. "To jest dla nas właściwa atmosfera, którą zdolni jesteśmy utrzymać. Trzeba tylko zrozumieć ducha naszego narodu, to, co jest mu potrzebne, co naród ceni, co uszanuje i przyjmuje z uległością, gdy zajdzie tego potrzeba. Ale wszelka przemoc, gwałt i dyskryminacja są obce naszej duchowości i naszej kulturze narodowej. Przyrzekaliśmy w Ślubach Jasnogórskich walczyć o to, aby Polska wolna była od krzywd społecznych, wyzysku i dyskryminacji" - przypomniał w homilii prymas.
Na zakończenie abp Polak powiedział, że oczekując na wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego kard. Wyszyńskiego, i my, w ciągu tych miesięcy wspólnej modlitwy i rozważania jego pasterskiego nauczania, zbliżać się będziemy do radosnego dnia beatyfikacji. "Niech to nasze duchowe przygotowanie do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego będzie już dziś dla nas wszystkich źródłem łaski i Bożego błogosławieństwa" - zaapelował abp Polak.
Po mszy św. ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW wygłosił krótką prelekcję przybliżającą duchowość i postać kard. Wyszyńskiego pt. "Prymas a naród", a po niej odbyły się modlitwy przy sarkofagu Prymasa Tysiąclecia.
Beatyfikacja sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca na pl. Piłsudskiego w Warszawie. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ mhr/