Polska po 1989 roku

17.01.2017

Rabin Skórka w 20. Dzień Judaizmu: antysemityzm jest antychrześcijaństwem

Rabin Abraham Skórka. Fot. PAP/P. Polak Rabin Abraham Skórka. Fot. PAP/P. Polak

"Zarówno Żydzi jak i chrześcijanie muszą sobie zdać sprawę, że w naszej epoce antysemityzm jest antychrześcijaństwem, a antychrześcijaństwo jest antysemityzmem" – mówił we wtorek w Kielcach podczas obchodów 20. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce rabin Abraham Skórka.

Uroczyste obchody 20. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce rozpoczęły się pod kieleckim pomnikiem "Menora", gdzie wspominano Żydów zamordowanych podczas pogromu w lipcu 1946 roku. Rabin Yehoshua Ellis odmówił specjalną modlitwę za ofiary tamtych tragicznych wydarzeń.

"Modlimy się nie tylko za ludzi, którzy wtedy stracili życie, ale także w intencji światowego pojednania. Pamiętając o tragicznej przeszłości, myślimy o lepszej przyszłości. Musimy zrobić wszystko, aby to, co zdarzyło się 70 lat temu, nigdy więcej się nie powtórzyło" – powiedział rabin.

"Tamtego świata nie zmienimy. Biegu historii sprzed ponad 70 lat również, ale możemy zmieniać nasze wzajemne myślenie i postawy" – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski.

"Tamtego świata nie zmienimy. Biegu historii sprzed ponad 70 lat również, ale możemy zmieniać nasze wzajemne myślenie i postawy" – dodał biskup kielecki Jan Piotrowski.

"Nie tylko w relacjach polsko-żydowskich, czy Kościoła wobec Judaizmu. Abyśmy umieli tworzyć wielką rodzinę dzieci Bożych. Tam gdzie jest dialog, modlitwa, spotkanie, tam na pewno Bóg jest obecny. Nawet jeśli wyznajemy różne religie. Papież Franciszek przypomniał nam kiedyś w pięknych słowach, że Bóg nie jest Bogiem miejsca, tylko ludzi. Jeśli jest w naszych sercach, to będzie pokój, sprawiedliwość i nadzieja, której potrzebują wszyscy" – podkreślił ordynariusz diecezji kieleckiej.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod budynek dawnej synagogi, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca Żydów z kieleckiego getta zamordowanych przez Niemców w latach 1939-44 i Mur Pamięci "Sprawiedliwi wśród narodów świata". "Będąc w tym miejscu uświadamiamy sobie, jak bardzo współczesny świat potrzebuje pokoju" – powiedział biskup Piotrowski.

"Potrzebujemy tego w Polsce, Ziemi Świętej, w tylu miejscach, gdzie jest tak wiele niepokoju. Źródłem pokoju jest Bóg, który żyje w ludzkich sercach. To jest największe wyzwanie dla współczesnego świata. W Kielcach i gdziekolwiek indziej, na naszych życiowych drogach, w pracy zawodowej i naszych powołaniach" – stwierdził biskup.

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach wykład "Żydzi i chrześcijanie w nowym świecie" wygłosił rabin Abraham Skórka. "Kościół jest dzisiaj świadkiem kryzysu społeczeństwa, podobnie jak to było w najtragiczniejszych okresach w historii" – mówił Skórka, który jest rektorem Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego w Buenos Aires.

"W chwili, gdy ludzkość znalazła się na zakręcie nowej epoki, na Kościół czekają zadania o niezwykłej wadze i rozległości. Współczesnemu światu trzeba na nowo ukazać ożywcze i niewyczerpane moce i ład Ewangelii. Nowoczesne społeczeństwo znamionuje wielki postęp materialny, z którym nie idzie w parze postęp w dziedzinie moralnej" – podkreślił rabin.

"Jak nauczał Abraham Joshua Heschel, żadna religia nie jest samotną wyspą" – dodał Skórka.

"Żydzi i chrześcijanie są wezwani do wspólnej pracy nad przedstawieniem blasku Biblii w umyśle człowieka. Żadne z nas nie zdoła dokonać tego samodzielnie. I jedni i drudzy muszą zdać sobie sprawę, że w naszej epoce antysemityzm jest antychrześcijaństwem, a antychrześcijaństwo jest antysemityzmem" – zaznaczył rabin Abraham Skórka.

"Żydzi i chrześcijanie są wezwani do wspólnej pracy nad przedstawieniem blasku Biblii w umyśle człowieka. Żadne z nas nie zdoła dokonać tego samodzielnie. I jedni i drudzy muszą zdać sobie sprawę, że w naszej epoce antysemityzm jest antychrześcijaństwem, a antychrześcijaństwo jest antysemityzmem" – zaznaczył.

Rabin dodał, że w obecnych czasach zarówno chrześcijaństwo, jak i judaizm, muszą wskazywać nowe duchowe ścieżki. "Każda religia ma własne potrzeby duchowe i potrzebuje wzorcowych liderów. "Żadna religia statyczna nie ma przyszłości. Dlatego musimy rozwijać dialog i dynamiczne sposoby myślenia" – zakończył prof. Skórka.

Podczas panelu dyskusyjnego zastanawiano się, jakie wartości powinni Żydzi i chrześcijanie wspólnie promować w dzisiejszym świecie. "Taką wspólną wartością jest to, że jesteśmy wszyscy stworzeni na obraz i podobieństwo Boże. Jeśli będziemy o tym pamiętać, zupełnie inaczej może wyglądać nasze spotkanie z drugim człowiekiem" – powiedziała rabin Małgorzata Kordowicz.

"Świat staje przed wielkimi wyzwaniami. Wspólnym zadaniem, jakie stoi przed nami, jest ożywienie w ludziach wiary, aby rzeczywiście kształtowała życie. Dopiero wtedy będziemy mogli powiedzieć, że ta wiara przekształca serce i życie człowieka i prowadzi do świętości. Tego rodzaju świętość może stanowić antidotum dla słabości i grzechów tego świata" – dodał przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego KEP bp Rafał Markowski.

Centralnym punktem uroczystości będzie nabożeństwo biblijne w Bazylice Katedralnej w Kielcach z udziałem księży biskupów oraz przedstawicieli religijnej wspólnoty żydowskiej, a także innych wspólnot chrześcijańskich. 20. Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce zakończy "Wieczór psalmów" w Kieleckim Centrum Kultury.

Mottem tegorocznego Dnia Judaizmu są słowa z Księgi Jeremiasza: "Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść". Jako element obchodów przewidziano m.in. modlitwy duchownych katolickich i żydowskich w miejscach pamięci o żydowskich mieszkańcach Kielc - ze wspomnieniem Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej, Polaków ratujących Żydów i Żydów zamordowanych podczas pogromu w lipcu 1946 r.; zaplanowano też panel dyskusyjny, otwarcie wystawy w Muzeum Diecezjalnym, nabożeństwo biblijne w katedrze i wieczorną modlitwę z psalmami.

Dzień Judaizmu, przypadający corocznie 17 stycznia - w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Ma służyć rozwojowi dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, modlitwie i refleksji nad związkami obu religii. Każdego roku ogólnopolskie obchody są organizowane w innej diecezji. Uroczystości odbywają się w Kielcach po raz drugi. Pierwszy raz zorganizowano je w 2006 r. - roku 60. rocznicy pogromu kieleckiego. (PAP)

maj/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL