II wojna światowa

09.05.2014 aktualizacja 14.07.2016

Rosja: defilada wojskowa na Placu Czerwonym

Na Placu Czerwonym w Moskwie rozpoczęła się w piątek defilada wojskowa z okazji 69. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Odbiera ją prezydent Rosji Władimir Putin.

Bierze w niej udział ponad 11 tys. żołnierzy i oficerów, reprezentujących wszystkie rodzaje rosyjskich sił zbrojnych, a także kadeci oraz wykładowcy i słuchacze akademii, uniwersytetów, instytutów i uczelni wojskowych. Wśród uczestników parady są też żołnierze i oficerowie wojsk wewnętrznych MSW, Ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych i Służby Granicznej Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Przez Plac Czerwony przejedzie również 151 transporterów, wozów bojowych, czołgów, dział samobieżnych i wyrzutni rakietowych. Nad głowami uczestników przeleci 69 samolotów i śmigłowców bojowych.

Po raz pierwszy w defiladzie na Placu Czerwonym uczestniczy oddział kawalerii konnej z pułku prezydenckiego ochraniającego Kreml.

Przez Plac Czerwony przejedzie również 151 transporterów, wozów bojowych, czołgów, dział samobieżnych i wyrzutni rakietowych. Nad głowami uczestników przeleci 69 samolotów i śmigłowców bojowych.

Po raz pierwszy publicznie pokazane zostaną samobieżne przeciwpancerne systemy rakietowe Chryzantema-S, nazywane "łowcami czołgów". Również po raz pierwszy zaprezentują się zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych Tor-M2U i opancerzone transportery z napędem na sześć kół Tajfun-K (Kamaz-63969).

Defiladę zakończy przemarsz tysiącosobowej orkiestry wojskowej.

Parady wojskowe dla uczczenia 69. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami odbywają się również w Sewastopolu i Kerczu na Krymie, oderwanym przez Rosję od Ukrainy, a także w 22 innych miastach, w tym w Petersburgu, Smoleńsku, Murmańsku, Tule, Noworosyjsku i Wołgogradzie. (PAP)

mal/ cyk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL